A körömgombásodás (onychomycosis) évről évre egyre gyakoribb, és manapság szinte minden korosztályt érintő betegség. Gyakorisága a lakosság körében 20-30 százalék, tehát igazi népbetegségről van szó, minden 4-5. felnőtt ember szenved a betegség valamelyik formájától. A korábbi megfigyelés, miszerint gyermekkorban igen ritkán fordul elő, megdőlni látszik, egyre nő ugyanis a gyermekkori esetek száma. A tünetek panaszt (pl. fájdalmat, nyomásérzékenységet) általában nem okoznak, így sokan csak kozmetikai problémának tekintik, és nem fordítanak kellő figyelmet a betegségre.
Az onychomycosis a körömlemez gombás eredetű gyulladása. Mivel a köröm rendellenességeinek több mint felét ez a fertőzés okozza1, az onychomycosis a leggyakrabban előforduló körömbetegség.
Mik a tünetek? A folyamat a lábkörmöket gyakrabban, a kézkörmöket ritkábban érinti. A klinikai tünetek az esetek egy részében diszkrétek: a körömlemez sárgás-fehéres elszíneződése, mérsékelt megvastagodása, egyenetlensége figyelhető meg, míg máskor jelentős deformitás, sárgás-zöldes-barnás elszíneződés, a körömlemez alatt jelentős mennyiségű törmelék, a körömlemez töredezettsége, esetleg részleges vagy teljes leválása, hiánya figyelhető meg.
Vigyázat, fertőző! Kialakulását számos tényező elősegítheti: a körömlemezt érő sérülések, ismételt mikrotraumák, rendszeres sportolás, nem szellőző, manapság divatos műanyag cipők viselése, meleg, nedves környezet, izzadás, uszoda, wellness, közös fürdő használata, műköröm viselése, időskor, vérkeringési zavarok, cukorbetegség, immunrendszert legyengítő betegsége, illetve bizonyos gyógyszerek szedése.
Kezelni kell! A köröm gombás fertőzéseinek kezelése történhet belsőleg szedett gyógyszerek, illetve külső kezelés (ecsetelés, körömlakk, stift) formájában. Mivel a köröm növekedése igen lassú folyamat (lábköröm esetén átlagosan 6-8 hónap, kézkörmöknél 4-6 hónap szükséges a teljes lenövéshez), mind a belső gyógyszeres, mind a helyi kezelés igen hosszú időt (átlagosan 6 hónapot, sőt több nemritkán még ennél is hosszabb időt) vesz igénybe. A belső kezelés alatt nagyon fontos a rendszeres bőrgyógyászati és laboratóriumi kontroll (havonta-kéthavonta történő vérvétel). A helyi kezelés alatt erre nincs szükség, mivel ez esetben a szisztémás mellékhatás nem jelentkezik. Az eredményes terápiát követően elengedhetetlen a cipők, zoknik szakszerű fertőtlenítése.
Az onychomycosis lokális kezelésére szolgáló termékeknek számos olyan tulajdonsággal kell rendelkezniük, amelyek létfontosságúak a hatékony terápia szempontjából. A körömlemezen történő penetráció képessége jelentős kihívást jelent a legtöbb lokálisan ható termék számára, ugyanis a körömben található keratin egy olyan erős akadályt képez, amely jelentősen megnehezíti a gombával fertőzött terület elérését. Az onychomycosis lokális kezelésének célja a gombás fertőzés, illetve a köröm károsodásának csökkentése.
Nailner Repair - a gomba megy, a köröm marad!
A körömgomba lokális kezelésére alkalmazható Nailer Repair egy könnyen használható stift, amelynek vivőanyaga áthatol a körömlemezen, így lehetővé teszi, hogy az aktív összetevő hatékonyan kifejtse hatását. Etil-laktátot tartalmaz, amely lehetővé teszi a hatóanyag áthatolását a körömlemezen, a pH-értéket csökkentő tejsav révén pedig a gombák számára kedvezőtlen környezetet teremt, így célzottan a gyökerénél kezeli a körömgombát A Nailer Repair valóban kíméletes megoldás gombás körömfertőzés kezelésére: nincsen szükség körömreszelésre vagy a köröm eltávolítására sem! Egy stift ráadásul körülbelül 300 alkalmazásra elegendő oldatot tartalmaz.