Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2017-ben több mint 400 ezer ember halt meg maláriában az afrikai kontinensen. A malária parazitája az Anopheles szúnyogfaj nőstényének közvetítésével, a fertőzött vérrel jut át az egyik emberről a másikra. A kutatók azonban azt remélik, a hím szúnyogok sterilizálásával csökkenthetik képességüket a halálos betegség terjesztésére.
A szúnyoggyérítés furcsa módja
A londoni kutatók hím szúnyogokat sterilizáltak, azaz működésképtelenné tették a spermiumok termeléséhez szükséges egyik gént oly módon, hogy szúnyoglárvákba egy enzimet fecskendeztek. Laboratóriumi kísérleteikben a kutatók már évekkel ezelőtt kimutatták, hogy a terméketlen hímmel való párosodás után a nőstény szúnyogok nem érzékelték a spermiumok - illetve a megtermékenyítés - hiányát, ezért nem is kerestek másik hímet és nem kíséreltek meg újabb párzást. Így a szaporodási lánc megszakadt. A brit kutatóknak így sikerült 11 nemzedék alatt kiirtaniuk a kísérletben használt szúnyogokat.
A Bill és Melinda Gates Alapítvány által támogatott Target Malaria kutatókonzorcium tagjai Abdoulaye Diabate vezetésével júliusban engedtek szabadadon mintegy 5000 hím szúnyogot a nyugat-afrikai ország nyugati részén fekvő Souroukoudinga faluban. "Nem célunk, hogy kiirtsuk a szúnyogokat, a cél az, hogy gyérítsük őket" - mondta Diabate. Mint mondta, a lárvákba fecskendezett enzim csak a maláriát terjesztő 3 fő fajt veszi célba a világszerte élő több mint 3500 szúnyogfajból.
Kutatók a közelmúltban már Brazíliában is bevetettek génmódosított szúnyogokat, hogy segítsenek a sárgaláz és a zikavírus terjedésének a megfékezésében, kísérletük eredményessége azonban még nem ismert.