Így lett a gonorrhea az egyik legfenyegetőbb betegség

A gonorrhea (más néven kankó vagy tripper) ősrégi betegség, amelynek kezeléséről már az ókori orvosok is értekeztek. A korábban viszonylag gyorsan kikezelhető bakteriális fertőzés azonban mostanában kezd igen komoly fenyegetést jelenteni. Ideje megismerkedni vele.

Világszerte évente több mint 100 millió gonorrhea-fertőzést regisztrálnak, s ez a fejlett világban a chlamidia után a második leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés. A betegség elsősorban a nyálkahártyákat támadja. Megfertőzheti a méhnyak, a végbél, a garat, a húgycső membránját, de akár a szem kötőhártyáját is. Leggyakoribb tünete a bő, elszíneződött folyás. Kenetvétel segítségével mutatható ki, antibiotikummal gyógyítható, ám a kezelés elmulasztása esetén súlyos szövődmények léphetnek föl, például a nőknél a meddőség, férfiaknál pedig a nemzőképesség elvesztése.

A betegség sok gondot okozott egészen addig, amíg a 1930-tól antibiotikummal kezdték kezelni. A gonokokkusz baktérium aztán évtizedeken keresztül fejlesztette ellenálló képességét a különböző antibiotikumokkal szemben, s mára alig pár hatásos szer maradt ellene. Ha a tendencia folytatódik, a gonokokkusz ellen hamarosan szinte semmit sem tehetünk.

Az elmúlt évtizedekben egyre több bizonyítékot találnak a szakemberek arra, hogy a gonorrhea olyan módon fejlődik, hogy annak gyógyítása nehézzé, sőt talán lehetetlenné válik. Most újabb orvosok figyelmeztetnek a "szupergonorrhea" veszélyeire.

Rezisztenssé vált a penicillinre

Amikor a gonorrheát az 1960-as években elkezdték penicillinnel kezelni, a tudósok megfigyelték, hogy néhány baktériumtörzs elkezdett egy penicillináz nevű enzimet termelni, amely miatt a penicillin haszontalanná vált ellenük. Az 1980-as években aztán azok a törzsek is rezisztenssé váltak a penicillinre, amelyek nem állítottak elő penicillinázt. Ehhez más eszközöket, például kromoszóma mutációkat használtak.

gonorrhea, antibiotikum, gonorrea, tripper, kankó
A GONORRHEA VÍRUSÁT EGYRE KEVESEBB ANTIBIOTIKUM KÉPES ELPUSZTÍTANI

Az ellenállás kibontakozása nem állt meg, s 2010-re közel a vizsgált minták 30 százaléka már rezisztens volt a következő antibiotikumokra: penicillinre, tetraciklinre, és a ciprofloxacinre (vagy ezek valamilyen kombinációjára), ami azt jelenti, hogy a gonorrhea ellen addig használt gyógyszerek zöme megszűnt működni.

Egy torontói klinikán 2013-ban a gonorrhea fertőzést kapott betegek 6,7 százaléka minden létező antibiotikumot megkapott, ami csak rendelkezésre állt, mégsem gyógyult meg.

A folyamat gyorsabb, mint gondolnánk

A gyógyszerrezisztencia kialakulásának útja ma már közismert. De talán kevésbé tudott, hogy ez a folyamat gyorsabb, mint ahogyan meg tudjuk változtatni az alkalmazott standard eljárásokat. Ez azért rossz hír, mert ha kifutunk az igazán hatásos antibiotikumokból, ahogy a torontói esteknél, akkor már semmi sem marad a kezünkben, amelyet felhasználhatnánk ellene.

Márpedig, ha nem kezelik, a gonorrhea fájdalmas duzzanatot okoz a genitáliákban, amit meddőség, méhen kívüli terhesség (és a baba vaksága) követhet. Sőt, ha átkerül a baktérium a véráramba, ízületi gyulladást, bőrgyulladás, és akár halált is okozhat. Azaz a veszélyessége hamarosan összemérhetővé válhat a HIV-ével .

Forrás: thrillist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.