Kiderült, mihelyst a páciens nem szedi többet gyógyszereit, a vírus újra akcióba lép, villámgyorsan szaporodik el a szervezetben, végigtámadva annak megsebesíthető sejtjeit.
A vírus ezen viselkedése miatt örülhetünk különösen annak, hogy sikerült egy élő állat teljes testére kiterjedő térképet készíteni, amelyből kiderül, hogy miként terjed az HIV . Ezen nemcsak az látszik, hogy a HIV főemlősökben terjedő változata, az SIV korábban ismeretlen pontokon ül meg a fertőzött majmokban, hanem az antivírus-szerek hatására terjedése is megváltozik.
Az Emory University térképet elkészítő szakértői úgy vélik: ez segíthet mind a gyógyszerek, mind a vakcinák fejlesztésében is. A terjedési mechanizmus ismeretében ugyanis ki lehet csalogatni a HIV-et búvóhelyéről, amit így "a szabadban" már "megtámadhatunk" gyógyszerekkel és elpusztíthatjuk annak korábban rejtőző sejtjeit. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy egyes vegyületek képesek felébreszteni a lappangó HIV-et, viszont azt nem, hogy mely búvóhelyeket lenne a legtanácsosabb támadni és milyen gyógyszerek lennének a leghatásosabbak ilyenkor.
Másfelől azonban az is kiderült, hogy az aktívan terjedő vírus előszeretettel bújik meg az orrban és a tüdőben is, a test azon pontjain, amiket a kutatók korábban figyelmen kívül hagytak. Az is kiderült, hogy az állatok hiába kaptak gyógyszereket a HIV ellen, a vírus megült szöveteikben, így jelenlétük a vérben érzékelhetetlen szintre csökkent.
Amennyiben ezen megfigyelési technikát embereken is lehet majd alkalmazni, könnyebben be lehet majd azonosítani a test azon területeit, ahol a HIV megbújik, így további kezeléseket lehetne kidolgozni ezen pontok vírusmentesítésére. Továbbá jobban meg lehet azt is figyelni már ezen kutatások eredményeinek köszönhetően, hogy az alvó HIV-et milyen gyógyszerek ébresztik fel és ezen gyógyszerek hatékonyságát is tovább lehet már fejleszteni.
A tanulmány ismertetése az www.iflscience.com oldalán jelent meg.