Így szedjük helyesen az antibiotikumot

Az antibiotikumokkal csak a kezelésre érzékeny baktériumokat pusztítjuk ki, ezzel teret engedünk az ellenállóbb törzsek elterjedésének. Ezzel bizonyos betegségek rezisztenssé válnak a gyógykezelésre.

Csak indokolt esetben és célirányosan alkalmazhatók az antibiotikumok - hívta fel a figyelmet Schneider Ferenc, az Magyar Infektológus Társaság főtitkára az InfoRádióban . Az orvosok a legtöbb esetben pontosan tudják azt, hogy milyen baktérium okoz egy-egy megbetegedést, ezért eleve célzott kezelést alkalmaznak.

„Az antibiotikumok kezdetben nagyon jó hatásfokkal gyógyítottak szinte mindenféle bakteriális fertőző betegséget, de aztán lassan kiderült, hogy a baktériumok egy része természetes ellenállással rendelkezik rájuk. Az érzékeny törzsek kipusztulnak, az ellenállóak pedig teret nyernek és el tudnak szaporodni, így alakulnak ki a rezisztens törzsek” - magyarázta a rádiónak Schneider Ferenc.

Az antibiotikumos kezelés nem csak a kérdéses baktériumra, de környezetére is hatással van

A szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktató Kórház Infektológiai Osztályának vezető főorvosa kifejtette, minden testterületnek, szervrendszernek vannak támadói, amelyek előszeretettel okoznak ott fertőzést. „Másfajta baktérium okozza a torokgyulladást, mint a vizeletfertőzést. Ezek különböző antibiotikumra mutatnak érzékenységet, tehát mást kell választania az orvosnak egy torokgyulladás és egy húgyúti fertőzés kezelésénél” - mondta Schneider Ferenc. Antibiotikum rezisztencia amiatt alakulhat ki, mert minden törzsben léteznek olyan mutánsok, amelyek eleve ellenállóak az alkalmazott antibiotikummal szemben, ehhez nem is kell találkozniuk vele.

Az antibiotikumok a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak, és rendkívül fontosak lehetnek az egészségünk megőrzése szempontjából, hiszen a segítségükkel megszabadulhatunk a súlyos fertőzéseket okozó baktériumoktól. Azonban a szedésükkel kapcsolatban még mindig sok a tévhit. Ezeket az alábbi cikkünkben gyűjtöttük össze!

Az antibiotikumos kezelés ráadásul nem csak a kérdéses baktériumra, de annak környezetére is hatással van, kárt tesz a testünk működéséhez elengedhetetlen baktériumok állományában is. Mérlegelni kell, hogy mi a nagyobb veszély, ha nem alkalmaznak antibiotikumot, az a fertőzés elhatalmasodását és akár a beteg halálát is okozhatja - hangsúlyozta a főorvos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Inforádió

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.