Indiai vakcina: mit tudunk a Covaxinról?

Indiában már január óta használják a Covaxin- vakcinát, amiről most kiderült, hogy a klinikai vizsgálatok során 81 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a koronavírusos megbetegedést.

Az indiai Bharat Biotech gyógyszeripari vállalat koronavírus elleni oltóanyaga, a Covaxin a harmadik fázisú klinikai vizsgálat előzetes eredményei szerint 81 százalékos hatékonyságú - számolt be róla a bbc.com. Ez az eredmény azért különösen fontos, mert Indiában már januárban - sürgősségi felhasználásra - engedélyezték a vakcinát, noha akkor még javában zajlott a széleskörű klinikai tesztelés, összesen 27 ezer önkéntes bevonásával.

vakcinagyártás
Világszerte gőzerővel zajlik a különféle koronavírus elleni oltóanyagok gyártása. Fotó: Getty Images

Mit tud a Covaxin?

A vakcinagyártásban 24 éve résztvevő Bharat Biotech jelenleg 16 oltóanyagot készít, amelyeket 123 országba exportál. A Covaxin a Magyarországon már engedélyezett kínai Sinopharm-oltóanyaghoz hasonlóan hagyományos technikával készül, inaktivált, elölt SARS-CoV-2 vírust tartalmaz, amely a vírust felismerve antitestek termelésére ösztönzi az immunrendszert.

Összeszedtük, mit érdemes tudni a Magyarországon jelenleg oltásra használt ötféle új koronavírus elleni vakcináról. Többet között, hogy milyen technológiával készülnek, hogyan működnek és hány részoltásra van szükség belőlük. Részletek!

A védettség megszerzéséhez két részoltásra van szükség, amelyeket négy hét különbséggel adnak be. Tárolása egyszerű - ami Indiában különösen fontos szempont - , hűtőszekrényben 2-8°C fok között eláll. A Bharat Biotech szerint jelenleg 20 millió adag Covaxin-vakcinájuk van raktáron, év végéig pedig ideális esetben négy indiai gyár összesen 700 millió adagot készíthet belőle.

India a szomszédos országoknak is szállít, sőt, a vakcinadiplomácia részeként több tízezer dózist ingyen ajánlott fel. Az ország egyébként oltóanyaggyártó nagyhatalom: a világ oltóanyagainak 60 százaléka Indiában készül, fél tucat nagy gyógyszeripari vállalatnak van itt gyára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel oltanak még?

Időközben az indiai gyógyszerhatóság zöld utat adott az AstraZeneca vakcinájának is, ami ott Covishield néven fut. Az ország januárban kezdte meg a tömeges vakcinációt, eddig több mint 20 millió embert oltottak be. Első körben az egészségügyben és a frontvonalban dolgozók kerülnek sorra, de a 60 év felettiek és a 45-59 év közötti krónikus betegek oltását is megkezdték. Július végéig az indiai kormány tervei szerint - amennyiben sikerül felgyorsítani a folyamatot - 300 millió lakost immunizálhatnak.

Indiában jelenleg több oltóanyag klinikai vizsgálatai is folynak, köztük az orosz Szputnyik V- vakcináé, a Bharat Biotech nazálisan beadható új oltóanyagáé, és India első mRNS-alapú vakcinájé (HGCO19), amelyet a Púnában (indiai nagyváros) működő Genova készített a seattle-i HDT Biotech Corporation-nel együttműködve.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.