Infektológus: a fiatalokat is lehetne hamarabb oltani

Dr. Pusztai Erzsébet infektológus szerint vannak országok, ahol az idősebb generáció mellett a legaktívabbakat is elkezdték beoltani. Szerinte ezen itthon is el lehetne gondolkodni.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a WHO-val együttműködve azt tervezi, hogy a tokiói játékok minden résztvevő sportolóját beoltatja a koronavírus ellen - részletek itt .

Az infektológus szakértő az ATV Start című műsorában elmondta, a fiatalabbak COVID-19 elleni beoltása a minél mihamarabbi felszabadulásukat segítené elő, épp ezért már több országban is elkezdték az idősebb generációkkal együtt a legaktívabb korosztályok vakcinázását. Nem gondolja ugyanakkor, hogy a vakcinákkal biztonságosabb lenne előbb a fiatalokat beoltani - hiszen ha egy vakcina biztonságos és megvizsgálták, akkor bármelyik korosztálynál lehet használni.

vakcina koronavírus védőoltás korosztály
Ha egy vakcina biztonságos, bármelyik korosztálynak beadható. Fotó: Getty Images

Megnőtt az oltási hajlandóság

Az utóbbi időszakban megnőtt oltási hajlandóságról is beszélt Pusztai Erzsébet - szerinte ennek hátterében az állhat, hogy az emberek egyre többet tudnak meg az egyes oltóanyagokról, azok minőségéről és hatékonyságáról. Úgy látja, nem az a fő kérdés, hogy milyen az egyes oltóanyagok előállításának technikája, hanem hogy végigmentek-e a kellő vizsgálatokon, és azok során megfelelően hatékonynak találták-e őket. Hangsúlyozta: ha egy vakcinát az Európai Gyógyszerügynökség elfogad, azzal biztosan nincs probléma - így a kínai vakcina sem feltétlenül rossz, de bizonyítékát kell látni annak, hogy milyen a hatékonysága.

A gyerekekre sem veszélytelen

Ahogy arról már mi is írtunk , az utóbbi időben egyre több olyan gyerek kerül kórházba, akik korábban tünetmentesen átestek a fertőzésen, mert a betegség egy súlyos szövődménye, sokszervi gyulladás jelentkezik náluk. Dr. Pusztai Erzsébet szerint ez sajnos gyakori és nem csak a gyerekeknél. Úgy fogalmazott, túl sokáig emlegették, hogy a fiataloknál nem okoz komoly problémát a vírus, ez azonban nem igaz. A fertőzöttség után hónapokig tartó tünetek alakulhatnak ki, köztük szívpanaszok (például szívizomgyulladás), krónikus gyengeség, különböző fájdalmak, vagy akár légzészavar is. Az infektológus szerint épp ezért fontos, hogy a háziorvosok tisztában legyenek azzal, COVID-gyanú esetén milyen szereket érdemes adni a betegnek - ezzel sok esetben meg lehetne akadályozni a kórházba kerülésüket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy hazai szakértő szerint az idei évünk még rá fog menni a koronavírus-járványra, vagyis még a vakcinázás elindulásával sem térhetünk vissza varázsütésre a régi életünkhöz. A részleteket olvassa el korábbi cikkünkben !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.