Ingyenessé tették január elsejétől az agyhártyagyulladást okozó meningococcus C-fertőzés elleni oltást minden két év alatti gyermek számára Magyarországon. A vakcina teljes állami finanszírozását még tavaly októberben jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, az azt követő hónapokban pedig több tragédia is megerősítette a védőoltás fontosságát. Karácsony előtt két középiskolást is válságos állapotban szállítottak kórházba az agyhártyagyulladás miatt, majd nem sokkal szilveszter előtt egy bölcsődés életét követelte a fertőzés.
Mindkét törzs ellen kérhető oltás
Magyarországon a baktérium "B" és "C" törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű. Ahogy a fent felsorolt, tragikus esetek is mutatják, a fertőzés főként két korosztályt veszélyeztet: a betegek kétharmada csecsemő vagy kisgyermek, valamint jelentős a megbetegedések száma a 16-20 évesek, vagyis a serdülők és a fiatalok körében is. Az előbbi csoport védelmére szolgál a C-törzs elleni vakcina ingyenessé tétele, amely korábban is állami támogatást élvezett - január elseje előtt összesen 14 ezer forintért lehetett felvenni a védettséget biztosító két oltást.
Ez azonban valószínűleg nem védte volna meg a nem sokkal szilveszter előtt elhunyt bölcsődést, akit - eddig meg nem erősített értesülések szerint - a baktérium "B" törzse fertőzött meg. Védőoltást erre a baktériumtörzsre is lehet igényelni, az már 2014 nyara óta elérhető Magyarországon. Ez azonban semmilyen állami támogatást nem élvez, így az oltás elérheti a 120 ezer forintot is. Magas ára miatt érthető módon elenyésző az oltás ezen típusát igénylők száma itthon.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete.