A hatóságok eddig 19 ebolagyanús esetet észleltek. Hárman már meghaltak, két ember esetében pedig a laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy az ebola vírusával fertőződtek meg - írja az estiujsag.hu
Az első esetet a múlt hét végén Bas-Uele tartományban jelezték az ország északkeleti részéből. A WHO szerint az ebolás és ebolagyanús esetek egyelőre csak egy távoli faluban jelentkeztek, ezért még nem indokolt komolyabb utazási korlátozásokat életbe léptetni.
A kontinensen kitörő betegségeket megfigyelő Afrikai Betegségfelügyeleti és -megelőzési Központ már üzembe helyezte sürgősségi operatív központjait annak érdekében, hogy figyelemmel kísérje a kongói eseményeket. A közép-afrikai országban eddig hétszer tört ki ebolajárvány azóta, hogy a vírust 1976-ban felfedezték Kongóban. A legutolsó, 2014-es járvány során 49 ember halt meg a betegségben.
A 2014-es járvány legtöbb áldozatát Nyugat-Afrikában szedte, ahol 2014 és 2015 között több mint 11 ezer ember életét követelte. A három, járvány által leginkább sújtott nyugat-afrikai országot, Sierra Leonét, Guineát és Libériát végül 2016-ban nyilvánította ebolamentesnek a WHO.
Miért veszélyes az ebola?
Az ebolának négy különböző, emberre is veszélyes vírustörzse ismert eddig. Vírustól és ellátástól függően a betegek 50-90 százaléka halhat meg. Az ebola ellen jelenleg nincs engedélyezett gyógyszer, a betegek "támogató" kezelést kapnak, a fejlett országokban ez intenzív orvosi ellátást jelenti, amelyhez hozzátartozik a mesterséges lélegeztetés vagy a dialízis is.