Ahogy arról a Házipatika.com is beszámolt, külföldi példák nyomán itthon április 23-án kezdtek kezelni egy súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttet egy gyógyult vérplazmájával. "Itt egyfajta passzív immunizációról beszélünk" - fogalmazott akkor Müller Cecília tisztifőorvos.
Ez azt jelenti, hogy nem várnak arra, hogy a beteg immunrendszere önállóan elkezdjen antitesteket termelni a vírus ellen, hanem a már kész ellenanyagokat juttatják be a szervezetébe. Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője ma reggel az M1 csatornán pedig arról tájékoztatott, hogy a beteg állapota bizakodásra ad okot.
A terápiát a Dél-pesti Centrumkórháznak a Nemzeti Népegészségügyi Központtal együtt sikerült elvégezni. A Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportja pedig jelenleg a lehetséges donorvérek gyűjtésének és tesztelésének fázisában tart, ami nem egyszerű feladat. A donorvéreknek ugyanis a normál véradásnál megszokott egészségügyi és laboratóriumi paraméterek mellett megfelelő mennyiségű antitestet kell tartalmazniuk. Az első kísérletek alapján pedig azt látni, hogy azoknak a szervezetében, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmenetesen vészelték át a betegséget, kevesebb antitest termelődött azokhoz képest, akik súlyos vagy középsúlyos tüneteket produkáltak.
A kutatócsoport jelenleg háromszáznál is több hatóanyaggal kapcsolatban végez kísérleteket - mondta Jakab Ferenc, megjegyezve, hogy két hatóanyag rövidesen a klinikai kipróbálás fázisába léphet.
Nem jó ötlet a mikróban fertőtleníteni a szájmaszkokat! Hogy mi történik, ha mégis így teszünk, arról az nlc.hu cikkében olvashat. részletesebben.