"A lengyel-svájci kémikus és orvosi Nobel-díjas Tadeusz Reichsteinről elnevezett díjjal korábban több olyan kutatót is elismertek, aki később megkapta a Nobel-díjat is. A Reichstein-érmet a svájci akadémia olyan nemzetközileg elismert kutatóknak adja, akik különösen sokat tettek a gyógyszerészeti tudományok népszerűsítéséért a kutatáson, tanításon és a gyakorlati alkalmazáson keresztül" - adta hírül a Telex.
Eltökéltségével új korszakot hozott
A gyógyszerészeti tudományok svájci akadémiájának elismerése erősíti a várakozásokat, hogy Karikó Katalin a Nobel-díj egyik fő esélyese lehet. A díj átadásakor a COVID elleni küzdelemben játszott meghatározó szerepét, és az mRNS-technológiát hangsúlyozták: "Karikó Katalin hozzájárulása az mRNS kutatásához és a vakcinákban és gyógyszerekben való felhasználásához alapvető. Az ön kitartása ennek az új technológiának a fejlesztésében nem csak a vakcinológia új korszakát hozta el, de a gyors és tömeges immunizációhoz is hozzájárult, ami meggátolta a COVID további terjedését" - írják a laudációban. Karikó Katalin példája bizonyítja az időnként igen hosszú akadémiai kutatások hozadékát a társadalomnak"- emelte ki a díjátadón Gerrit Borchard, a gyógyszerészeti tudományok svájci akadémiájának elnöke.
A Nobel-díj előszobája
A nyolcvanas évektől Amerikában élő és dolgozó magyar biokémikus sokáig valódi elismertség nélkül, amerikai kutatóhelyein is másodvonalba szorítva kereste a gyógyítás és megelőzés új útjait, majd az akkor még kis cégnek számító német BioNTech alelnöke lett. A COVID elleni hatékony védőoltások kifejlesztése meghozta számára az óriási nemzetközi elismerést: a koronavírus elleni globális küzdelem egyik arca lett, munkájáért több, komoly tudományos díjat kapott:. 2021-ben többek között a legnagyobb magyar tudományos kitüntetést, a Széchenyi-díjat, de Drew Weissmannal együtt azt a Rosenstiel-díjat is, ami az orvostudományban a Nobel-díj legtágasabb előszobájának számít.