Az Afrika Egészségügyi Kutatóintézet egy közelmúltbeli vizsgálata szerint a koronavírus következő változata veszélyesebb lehet, mint az idei év nagy részében domináns omikron variáns – mutat rá cikkében az InfoRádió. Kemenesi Gábor elismerte, hogy a dél-afrikai kutatóintézet szakemberei kiváló munkát végeznek, illetve szorosan nyomon tudják követni a világjárvány alakulását. Ezzel együtt egyelőre nem lehet pontosan megmondani, hogy mit várhatunk a jövőben. „Még mindig nagyon terjed ez a vírus a világban, nagyon sok alvariáns olyan helyzetbe kerülhet, hogy megint akkorát tud ugrani, mint amit az omikronnál láttunk” – tette hozzá.
Kitért rá, nem ért egyet azokkal, akik szelíd influenzának nevezik a jelenlegi variánsok által okozott COVID-19-et. Már csak azért sem, mert továbbra sem ismertek részletesen a betegség hosszú távú hatásai. „Sokat hallunk a hosszú COVID-ról, ez a legnagyobb rákfenéje az egész járványnak” – emelte ki a víruskutató. Elmondta, évekbe telik, mire a tudomány képes lesz feltárni, miért maradnak vissza olykor súlyos panaszok az akut fertőzés lezajlását követően.
Mindent egybevetve a szakember szerint továbbra is komolyan kell venni a járványt, mert az „nem játék”. A koronavírus-fertőzöttek száma sokszorosa lehet az egyéb panasszal küzdő betegekének, így a kórházakra is nagy terhet róhat a fertőzés terjedése. „Sokkal több embert érint, mint kellene, és ez probléma” – szögezte le Kemenesi.