"Jelen körülmények között, tudományos szempontból a három dózis számít alap immunizációnak. (...) Tehát aki még nem tette, vegye fel a harmadik oltást" - javasolja új Facebook-bejegyzésében Kemenesi Gábor virológus. Mint írja, a negyedik oltás hatásosságát több tanulmány is alátámasztja, de arról egyelőre nincs kellő információ, hogy pontosan kinek, mikor és milyen körülmények között lesz indokolt. Véleménye szerint "az eddigi adatok alapján és a járványhelyzet függvényében elsősorban az idős korosztály és/vagy krónikus megbetegedéssel küzdők lehetnek a fő célcsoport". A virológus szerint maximális szintű protektív immunitás a harmadik dózis után alakul ki, a negyedik pedig ugyanezt a szintet képes visszaállítani.
A CDC adataira hivatkozva azt is megemlíti, hogy a koronavírus omikron variánsa - és annak újabb variánsai - ellenjelenleg három vakcina nyújt kellő védelmet: a Pfizer-BioNTech- és a Moderna mRNS-alapú oltóanyaga, valamint a Johnson & Johnson vektorvakcinája.
Továbbra is sok a megválaszolatlan kérdés
Ahogy Kemenesi írja: a pandémia még okozhat meglepetéseket. Véleménye szerint a nyári időszak hozhat enyhülést, amennyiben "szerencsések vagyunk és egyéb hatások (pl. új variáns megjelenése) ebbe nem szólnak bele". A vírus változásait továbbra is számos hajtóerő befolyásolja, ezek közé tartoznak:
- az immunkompromittált egyének, akikben egy hosszan tartó (ún. perzisztens)fertőzéssorán számos mutációt halmozhat fel a vírus;
- állatok melyek fogékonyak a vírusra és vissza is tudnak minket fertőzni;
- a vírus változása, mutációk vagy a genomszakaszok összekeveredését jelentő rekombináció;
- a kontrollálatlan terjedés, amely segít a fentiekre rátalálni és alapvetően is hajtóerőt képvisel a vírus változásaiban.