Két év után is panaszokat okoz a COVID-19

Átlagosan hatból egy érintettnél két év múltán is egészségügyi problémákat okoz a COVID-19, ha korábban beoltatlanul kapták el a koronavírus-fertőzést – állítják svájci kutatók.

A legtöbb ember a betegség kezdeti fázisa után viszonylag gyorsan felépül a COVID-19-ből. Akadnak azonban, akiknél tartós egészségügyi problémák jelentkeznek, és ezek az életminőségre, illetve a munkavégző képességre is drasztikus hatással lehetnek. Ezt az állapotot nevezzük összefoglalóan hosszú COVID-nak, amelynek időbeni alakulásáról egyelőre igen vegyes tudományos becslések születtek – olvasható a The BMJ folyóirat scimex.org által közzétett közleményében. A Zürichi Egyetemi Kórház szakemberei ezt a bizonytalanságot felszámolandó vizsgálták az érintett betegek felépülését és tüneteinek tartós mivoltát egy kétéves periódus alatt.

fiatal férfi, kimerültség, fáradtság, hosszú COVID
A COVID-19 lezajlása után még hónapokig fennállhatnak panaszok az érintetteknél. FOtó: Getty Images

A kutatás 1106 oltatlan felnőtt adatain alapult, akik 2020 augusztusa és 2021 januárja között fertőződtek meg igazoltan az új koronavírussal (SARS-CoV-2), valamint kontrollcsoportként 628 olyan véletlenszerűen kiválasztott felnőttével, akik nem kapták el a vírust. Minden résztvevő félévente számolt be önbevallásos alapon 23 olyan panasz esetleges fennállásáról, amelyek a hosszú COVID lehetséges tünetei közé tartoznak. Ezenkívül a kutatók számításba vettek egyéb befolyásoló tényezőket is, beleértve az alanyok életkorát, nemét, iskolázottságát, munkavállalói státuszát és meglévő krónikus betegségeit.

Van, aki két év alatt sem szabadul a tünetektől

Az így kapott eredmények szerint a fertőzöttek 55 százaléka nyerte vissza korábbi egészségét kevesebb mint egy hónapon belül a COVID-19 lezajlását követően, további 18 százalékuk pedig legfeljebb három hónap alatt. Hat hónap elteltével a résztvevők 23 százaléka, egy év elteltével a 19 százalékuk, két év elteltével a 17 százalékuk számolt be arról, hogy még nem épült fel teljesen. Hasonlóképpen a megkérdezettek 18 százaléka mondta azt a fertőzés elmúlása után 24 hónappal, hogy még tapasztalt COVID-19-hez köthető tüneteket. Összehasonlítva a kontrollcsoporttal, a korábbi fertőzöttek körében hat hónap elteltével is gyakrabban jelentkeztek olyan fizikai panaszok, mint a szaglás és ízérzékelés megváltozása, a megerőltetőbb tevékenységek során hamar fellépő rossz közérzet és a légszomj, valamint olyan mentális problémák, mint a koncentrációs zavarok és a szorongás.

„A tartós egészségügyi problémák jelentős kihívások elé állítják az érintett személyeket, továbbá súlyos terhet rónak a közegészségügyre és az egészségügyi ellátórendszerre” – hangsúlyozták a kutatók. Tanulmányuk a The BMJ folyóiratban jelent meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.