A szaklapban megjelent kutatás eredményei szerint 1000 nő közül tízben alakult ki valamilyen véráramfertőzés kórházi tartózkodásuk alatt, míg ez az arány a férfiak esetében ezerből tizenhat volt. A műtéti sebfertőzések esetében is hasonló eltérést mutattak ki: ezer nő közül negyvennégy, ezer férfi közül pedig hetvennégy betegben alakul ki fertőzés a műtéti bemetszés környékén.
"A fertőzések kockázatának alakításához hozzájáruló tényezők megértésével az orvosok célzott megelőző és ellenőrző stratégiákkal próbálhatják javítani a fertőzési arányt és a fertőzések kimenetelét" - mondta a kutatást vezető Bevin Cohen, a Columbiai Egyetem munkatársa.
A kutatók 82 225 beteg adatait vizsgálták különböző New York-i egészségügyi intézményekben, és a kórházi fertőzések költségeit próbálták megbecsülni, amikor felfedezték a fertőzések kockázatának jelentős eltérést a férfiak és a nők között. A nemek közötti eltérés azt követően is fennállt, hogy a kutatók az egyéb befolyásoló tényezőket, például a páciensek betegségét és a kórházi tartózkodás alatt bekövetkezett eseményeket is számításba vették. Az eltérés a 12 és 49 év közötti betegek esetében mutatkozott a legnagyobbnak.
Bár egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogyan befolyásolja a nem a fertőzés kockázatát, az eredmények a korábbi kutatások következtetéseit támasztják alá. A különbség egyik lehetséges magyarázata az, hogy a bőrbaktériumok kolóniái eltérnek a nemek között, de az is elképzelhető, hogy más anatómiai eltérések teszik ki a férfiakat a fertőzések magasabb kockázatának. A kutatók szerint azért különösen meglepő ez a vérárami fertőzésekkel kapcsolatos eredmény, mert a korábbi kutatások azt mutatták, hogy az ilyen fertőzések 25-43 százaléka húgyúti fertőzésekből ered, amelyek gyakrabban fordulnak elő nőkben, mint férfiakban.