A semmilyen megtakarítással nem rendelkezők mindössze 8 százaléka nyilatkozott úgy, hogy anyagi helyzete miatt egyébként megengedhetné magának, hogy havonta félre tegyen valamennyi pénzt. A döntő többségnél azonban nem fér bele a költségvetésbe egy ilyen jellegű havi kiadás - ez derült ki OTP Öngondoskodási Index legfrissebb eredményeiből, amelyről a 24.hu is beszámolt.
Egyre fontosabb, hogy tartalékot képezzünk
A bank szakértői szerint a megtakarítók számának csökkenése mögött részben a koronavírus-járvány negatív hatásai állnak. Felhívták ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy pont a mostanihoz hasonló váratlan helyzetekben értékelődik fel igazán a pénzügyi tartalékok szerepe. Megtakarítás nélkül ugyanis különösen nagy bajba kerültek azok, akik a krízishelyzet miatt elvesztették a munkájukat.
A kutatásból kiderült, hogy a magyarok 42 százaléka gondolja úgy, hogy a jelenlegi, kiszámíthatatlan helyzetben nagyobb biztonságot jelentene, ha a mostaninál több pénzt tudnának félretenni. Az új típusú koronavírus felbukkanása azonban sokakat olyan anyagi nehézségek elé állított, amelyek miatt nem tudták növelni a félretett pénz összegét. Ezt mindössze 100-ból 9 ember engedhette meg magának, többnyire azok, akik már eleve jobb körülmények között éltek.
Mindenkire másként hatott a járvány
A megtakarítási hajlandóságra komoly hatással volt a koronavírus -járvány, bár nem mindenkire egyformán - ismertette Kovács Antal, a bank vezérigazgató-helyettese. Véleménye szerint a válság jelentette bizonytalanság fordulópont lehet azoknál, akik eddig nem indítottak megtakarítást, de megteheték. Azonban az is kiderült a kutatásból, hogy a válaszadók 35 százalékának romlott az anyagi helyzete az elmúlt hónapokban. Egyeseknek épp emiatt hozzá kellett nyúlniuk a már meglévő megtakarításukhoz is.
Leszaladna éjfél után a kisboltba? A kijárási korlátozás miatt egy időre elfelejtheti - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!