Vuhanban, az új koronavírus-járvány epicentrumában január végén rendeltek el karantént, később pedig Hupej tartomány több városára kiterjesztették azt. Kínában leállt az iskolák, a gyárak és a közlekedés nagy része. Február végére javulni kezdett az országban a járványhelyzet, egyre kevesebb új Covid-19 beteget jelentettek. Az elmúlt napokban fel is oldották a karantént, és a legtöbb üzemben ismét beindult a munka.
Ezt a gyors újraindulást azzal indokolták Kína vezetői, hogy nemcsak a saját gazdaságuk miatt van szükség van rá, hanem világszinten is. Mert miközben Ázsiában, úgy néz ki, lecseng a járvány, Európában és Amerikában még csak most jön a java, ezért a termelés beindításával próbálják csökkenteni a világszerte fenyegető gazdasági válságot.
A kapkodás miatt kiújul a koronavírusjárvány?
Ám az egyik legnevesebb brit egyetem, az Imperial College of London tanulmánya szerint a szigorítások gyors feloldásával könnyen lehet, hogy a járvány egy második hulláma sújtja majd a térséget, ami "cunamiként fog végigsöpörni rajta".
A kutatók szerint jelenleg a járvány megfékezésének egyetlen hatásos módja a social distancing, vagyis a közösség kerülése. Szerintük ezt addig kéne tartani, amíg nem lesz elérhető a koronavírus elleni vakcina , ez pedig még akár másfél évbe is telhet.
Más szakértők ugyan nem vélekednek ilyen drasztikusan, de abban egyet értenek, hogy a gyárak beindulásával újra megnőhet a koronavírusos betegek száma. "Emberek milliói, akik még potenciális vírushordozók, újra közös étkezőkben, munkásszállókon fognak összetömörülni, ezzel pedig jelentősen megnő az esélye annak, hogy kialakul a járvány második hulláma" - magyaráza Heiwai Tang, a Hongkongi Egyetem tudósa.
Forrás: Asia Times
A járvány következtében kialakult pánikvásárlás miatt korlátozásokat vezetnek be a boltok. Erről az nlc.hu cikkében olvashat bővebben.