A Pfizer átadja az ENSZ által támogatott, genfi központú gyógyszerszabadalmi alapnak, a Medicines Patent Poolnak (MPP) a Paxlovid pirula gyártási licencét, amely továbbítja az engedélyezést gyógyszergyáraknak. Az erről szóló szerződés szerint több mint 4 milliárd ember számára lehet közvetlenül elérhető a gyógyszer.
Sokan kimaradtak a sorból
A dokumentum ugyanakkor kizár egyes népes, a koronavírus-járványt súlyosan megszenvedő országokat - például Brazíliát - abból, hogy saját lakosságuknak gyárthassák a Paxlovidot, a gyógyszert kizárólag exportra termelhetik. Emellett a gyártási engedélyből kizártak közé tartozik Kína, Argentína és Thaiföld is. Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi szervezet nyíltan "lelketlennek" minősítette ezt a szerződést amiatt, hogy nem az egész világra szól az engedélyezés.
Mit kell tudni a gyógyszerről?
A Pfizer november elején tudatta , hogy befejezte az új típusú koronavírus okozta COVID-19 -betegség elleni, szájon át szedhető gyógyszerének klinikai tesztelését, miután a vizsgálatok alapján a Paxlovid 89 százalékban csökkenti a kórházba kerülés vagy az elhalálozás kockázatát azoknál, akiknél fennáll a betegség súlyos lefolyásának kockázata. A Paxlovid általános gyógyászati alkalmazását ugyan még nem engedélyezték sehol, ám hónapokon belül meg tudják kezdeni termelését gyógyszergyárak.
Jelentősen felpörgött a koronavírus-járvány Magyarországon, folyamatosan "izzanak a vonalak" a mentőknél. Az átlagoshoz képest majdnem másfélszer több esethez riasztják őket naponta, és emellett több tízezer tesztet is elvégeznek egy-egy szolgálat alatt. Most a lakosság segítségét kérik .