Kisebb a hosszú COVID veszélye az omikron után

Kisebb valószínűséggel jelentkezik a hosszú COVID-ként ismert tünetegyüttes azoknál, akik a koronavírus omikron variánsával fertőződtek meg.

A koronavírus-járvány 2020-as kitörése óta rengeteg beteg számolt be bizonyos tünetekről hosszú hónapokkal a fertőzést követően. Egy friss tanulmány szerint a hosszú COVID-ként ismert tünetegyüttes kisebb eséllyel jelentkezik azoknál az embereknél, akik a vírus omikron variánsával fertőződtek meg - írja az Eurekalert .

Kisebb arányban, de több hosszú covidot okozott az omikron

A hivatalos definíció szerint akkor beszélhetünk hosszú COVID-ról, ha a betegség diagnosztizálását követő 4. héten is új, vagy korábban már tapasztalt panaszoktól szenved a beteg. Leggyakrabban fáradtságról, légszomjról, zavartságról és ízületi fájdalmakról számolnak be a betegek, de sokaknál a szaglás és az ízlelés zavara is hosszabb ideig fennáll. Ezen tünetek egy része jelentősen rontja a betegek életminőségét és megnehezíthetik a hétköznapi munkavégzésüket is.

Kisebb arányban jelentkezett a hosszú covid az omikron variánssal fertőzöttek körében. Fotó: Getty Images
Kisebb arányban jelentkezett a hosszú covid az omikron variánssal fertőzöttek körében. Fotó: Getty Images

A tanulmányban a londoni King’s College kutatói csaknem 100 ezer hosszú COVID-os esetet hasonlítottak össze. Ezek egy részét 2021. június 1. és 2021. november 27. között diagnosztizálták, amikor még a delta variáns uralta az aktuális járványhullámot, a többit pedig 2021. december 20. és 2022. március 9. között, amikor már az omikron variáns volt a domináns. A kutatók azt tapasztalták, hogy a hosszú COVID előfordulása 20-50 százalékkal volt kisebb az omikron periódusban a delta időszakhoz képest. 

Az elemzés szerint az omikronos esetek 4,4 százaléka eredményezett hosszú COVID-ot, szemben a delta 10,8 százalékával. Mivel azonban az omikron sokkal gyorsabban terjedt és több embert fertőzött meg, összességében a betegség hosszú távú tüneteitől is többen szenvedtek a járvány ezen periódusában. Az Egyesült Királyság Nemzeti Statisztikai Hivatalának becslése szerint a hosszú covidban szenvedők száma a 2022. januári 1,3 millióról 2022. május 1-jére 2 millióra nőtt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.