Az első szifiliszjárvány a reneszánsz idején, 1495-ben tört ki - három évvel Kolombusz első útja után. A betegség főként VIII. Károly francia király seregében terjedt el, miután az uralkodó megszállta Nápoly városát.
"A betegség közel 500 éves múltra tekint vissza" - mondta Molly Zuckerman, a Mississippi Állami Egyetem kutatója. "Az emberek a szifilisz megjelenése óta vitatkoznak a betegség eredetéről. Mivel ez volt az egyik első világjárvány, az eredetének és terjedésének körülményeit feltárva a mostani betegségek ellen is hatékonyabban küzdhetnénk."
"Mivel a szifilisz egy szexuális úton terjedő megbetegedés, még nehezebb feltárni az eredetét, hiszen sokan hajlamosak idegen országok lakóit hibáztatni az ilyen betegségek elterjedéséért" - mondta Kristin Harper, az atlantai Emory Egyetem evolúciós biológusa.
George Armelagos paleopatológus korábban kételkedett a Kolumbusz-elmélet helyességében, a szifilisz baktérium genetikai elemzése és sok, korabeli csontváz vizsgálata azonban meggyőzte arról, hogy a betegség 1492 előtt egyszerűen nem létezett Európában.
"A betegségek globalizációja tehát egyáltalán nem új keletű dolog. A szifilisz, más betegségekkel együtt, már 1492-ben képes volt kontinenseken át is fertőzni. Manapság sokkal nagyobb veszélyt rejtenek az olyan betegségek, amelyek fajok között fertőznek, ez pedig elsősorban a környezetvédelmi előírások figyelmen kívül hagyásának köszönhető" - mondta Armelagos.
"A szifilisz kialakulásának és elterjedésének körülményei bár tisztázottnak látszanak, mégsem szabad teljesen elfeledkeznünk róluk, hiszen az új tudományos eredmények fényében lehet, hogy később még új megvilágításba kerülhetnek" - tette hozzá Zuckerman.