Évente közel 50 ezer amerikai beteg veszti életét a kórházban kialakult vérmérgezés vagy tüdőgyulladás következtében.
A kórházban szerzett szepszis és tüdőgyulladás 2006-ban 48 ezer emberéletet követelt, a betegnapok számának 2,3 milliós növekedését eredményezte, és 8,1 milliárd dollár pluszköltséget jelentett - áll a washingtoni Jövő Forrásai intézet Betegségdinamikai, Gazdasági és Politikai Központjának kutatói által készített tanulmányban.
A kutatók kimutatták, hogy azok a betegek, akik kezdeti kórházi tartózkodásuk idején invazív sebészeti beavatkozáson esnek át, nagyobb eséllyel kapnak másodlagos fertőzést a kórházban, a választott műtéten átesett páciensek esetében pedig még ennél is nagyobb a nozokomiális fertőzések kockázata.
A 40 államot lefedő legnagyobb kórházi adatbázis felhasználásával a kutatók úgy becsülték, hogy 2006-ban az amerikai kórházakban 290 ezer beteg kapott vérmérgezést 200 ezer beteg pedig tüdőgyulladást kórházi tartózkodása alatt. A kórházban szerzett tüdőgyulladás 14 nappal hosszabbította meg egy beteg kórházi tartózkodását, és körülbelül 46 400 dollárral növelte a teljes ellátás költségét. A szepszis közel 11 nappal nyújtotta meg a kórházi tartózkodást, és átlagosan 32 900 dollárral növelte a teljes számlát.
A szintén az Archives of Internal Medicine szaklapban megjelentetett kommentárban két sürgősségi orvos e fertőzések rendkívül káros hatásáról írt, hozzátéve, hogy lelkiismeretlen dolog, hogy a betegek továbbra is kárt szenvednek az egészségügyi ellátórendszerrel való kapcsolatuk során.
"Egyértelműen látszik, hogy a megelőzhető ártalom továbbra is jelentős problémának számít, és a probléma nagysága miatt az e károk csökkentésére irányuló kutatások finanszírozása elkeserítően elégtelen" - írta David Murphy és John Pronovost, a Johns Hopkins Egyetem orvosi karának munkatársa. "Nagyon keveset fektetünk az ellátás színvonalának mérésére és javítására szolgáló szigorú módszerek kidolgozásába."
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Videó: HáziPatika.com