A szuperbaktériumoknak is kedvezett a járvány

Több mint duplájára emelkedett egyes antibiotikumrezisztens baktériumok okozta fertőzések száma az európai kórházakban a koronavírus-világjárvány első két éve során – közölte csütörtökön az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC).

A tavalyi évben több mint kétszer gyakrabban fordult elő például Acinetobacter baktériumok okozta fertőzés az egészségügyi intézményekben, összehasonlítva a pandémiát megelőző évek adatainak átlagával. Egy másik baktérium, a Kelbisella pneumoniae esetében pedig, amely a legvégső opcióként szolgáló antibiotikumok hatásával szemben is ellenálló, 31 százalékos esetszám-növekedést figyeltek meg 2020-ban, majd további 20 százalékot 2021-ben – foglalta össze az ECDC kimutatásait a Reuters hírügynökség. „Ha egyszer megjelentek a kórházi környezetben, rendkívül nehéz kiirtani ezeket a kórokozókat” – jegyzi meg a járványügyi hatóság közleménye.

kórház, beteg, ápoló, fertőzés
A pandémia idején megugrott egyes szuperbaktériumok okozta kórházi fertőzések száma. Fotó: illusztráció, Getty Images

Egyes szakértők szerint amiatt ugorhatott meg az antibiotikumrezisztens kórházi fertőzések száma, mert a pandémia idején szélesebb körben írtak elő antibiotikumos kezeléseket a COVID-19-cel és egyéb, bakteriális fertőzésekkel küzdő betegek hosszas kórházi kezelése során. Dominique Monnet, az ECDC antimikrobiális rezisztenciára és kórházi fertőzésekre szakosodott programja vezetője szerint valóban ez a legvalószínűbb magyarázat, ezzel együtt ahhoz, hogy biztosat lehessen mondani, további vizsgálatokat kell még lefolytatnia az európai uniós ügynökségnek.

Hozzátette, vannak olyan gyakori szuperbaktériumok is, amelyek az adatok szerint visszaszorulóban vannak az európai egészségügyi intézményekben. Monnet úgy véli azonban, hogy a pozitív tendencia csupán abból eredhet, hogy a járványügyi krízis közepette számos műtéti beavatkozást el kellett halasztani a kontinensen.

Fontos felfedezést tett az antibiotikumokról egy magyar kutató a közelmúltban.

Nem csak a szuperbaktériumok okoznak ráadásul egyre növekvő veszélyt. Az ECDC jelentése alapján egy szintén több gyógyszer hatásának ellenálló gomba, a Candida auris okozta kórházi fertőzések száma is duplájára emelkedett 2020 és 2021 között, jelentősen meghaladva a korábbi években feljegyzett esetszámokat. Mindent egybevetve évente több mint 35 ezer, naponta mintegy 100 haláleset köthető az antimikrobiális szerekkel szemben rezisztens fertőzésekhez az Európai Unióban. Ennélfogva az antimikrobiális rezisztencia egészségügyi kockázatai nagyjából hasonló mértékűek, mint az influenza, a tuberkulózis és a HIV-fertőzés jelentette veszély együttesen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.