Az elmúlt hetekben a koronavírus-fertőzöttek között 10 százalék alatt maradt a gyermekek aránya, a kórházakban azonban 22 kiskorút is kezelnek a COVID-19 miatt – tudatta az RTL Klub Híradója a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatására hivatkozva. Olyan is előfordult már, hogy csecsemők szorultak kórházi ellátásra.
Tünetek, amelyek kórházi kezelést indokolnak
Néhány hetes vagy hónapos babáknál az étvágytalanság és az aluszékonyság a legfontosabb jelei annak, hogy érdemes lehet kórházi megfigyelést elrendelni – ezt Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke mondta. Az idősebb gyereknél leginkább a csillapíthatatlan láz és az elégtelen folyadékbevitel indokolja a kórházi ellátást – ezekben az esetekben infúzió adására van szükség.
Póta György házi gyermekorvos arról számolt be, hogy praxisában napi 1-2 koronavírus-fertőzött gyerek biztosan megfordul. A legtöbb szülő magas lázzal, erős fejfájással, rossz közérzettel és enyhe légúti tünetekkel viszi orvoshoz gyermekét.
Adassuk be gyermekeinknek az oltást!
Havasi Katalin egyébként azt javasolja a szülőknek, hogy mielőbb kérjék gyermeküknek a koronavírus elleni védőoltást. Most ez azért is lenne különösen fontos, hogy az óvodásoknak és iskolásoknak kialakuljon a vírussal szembeni védettsége a tanévkezdésig. Az adatok szerint eddig az 5 és 11 év közötti gyermekek 13 százaléka, a 12-15 évesek 38 százaléka, illetve a 16-17 évesek 58 százaléka kapott oltást.
A COVID-19 elleni oltás továbbra is kérhető a háziorvosoktól és házi gyermekorvosoktól. Emellett a kórházi oltópontokon is elérhetőek a vakcinák – ide péntekenként lehet menni, időpontfoglalással és anélkül is.