WHO: nem stimmelnek a kínai járványadatok

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bírálta a Peking által közzétett koronavírus-adatokat, ezért Kína részrehajlás-mentességet követel.

Kína december elején előzetes figyelmeztetés nélkül feloldotta a koronavírus-járvány féken tartását célzó korlátozások nagy részét. A kínai kórházak azóta telítődtek, a krematóriumok nem győzik fogadni a halottakat, és sok gyógyszertár kifogyott a lázcsillapítókból. A hatóságok által nyilvánosságra hozott számok eközben sokkal alacsonyabbak, mint korábban, mert egy módszertani változtatás miatt kizárólag a koronavírus miatt fellépő légzési elégtelenségben elhunytakat veszik figyelembe a halálozási statisztikákban. Sok szakértő és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a változtatás nem tükrözi a valódi járványhelyzetet.

koronavírus, Kína, Covid19, Zéró Covid, oltás, vakcina, adatközlés, adat, fertőzés
Kínában belobbant a fertőzés, a hivatalos adatok mégsem erre utalnak. Fotó: Getty Images

Az új definíció túl szigorú, így az adatok nem tükrözik a valódi esetszámokat az új fertőzöttek, a kórházban ápoltak, sőt a halálos áldozatok számát illetően sem – mondta korábban Michael Ryan, a WHO egészségügyi vészhelyzetekkel foglalkozó megbízottja.

Kína szerint minden adat stimmel

Mao Ning kínai külügyi szóvivő jelezte: reméli, hogy a WHO továbbra is a tudomány, az objektivitás és az elfogulatlanság talaján foglal állást a kérdésben, és aktív szerepet játszik a járvány kihívásaira adott globális válaszban. A tisztségviselő hangsúlyozta, hogy Peking a járvány kezdete óta nyíltan és transzparensen kommunikál a nemzetközi közösséggel, megosztva az információkat és az adatokat.

A hivatalosan közzétett adatok szerint az 1,4 milliárd lakosú ázsiai országban december óta mindössze huszonhárman vesztették életüket a koronavírus miatt, holott a fertőzöttek száma példátlanul nagy. A járvány terjedése ellenére a kínai hatóságok eltörlik a karanténkötelezettséget, és újból lehetővé teszik, hogy a kínaiak külföldre utazhassanak. 

Tombol a járvány, mégis egyre több kínai utazik

A kínai kormány egy közleményben azt írta: fokozatosan nő a járatok száma Kína és Hongkong között, eltörlik az utasok létszámára vonatkozó korlátozást, és az utazóknak nem kell karanténba vonulniuk. Az új kvótarendszer szerint naponta akár 60-60 ezren is utazhatnak a két irányban. Emellett a jelenleg üzemelő három mellé megnyitnak további négy határátkelőt.

Francois Braun francia egészségügy miniszter közben aggasztónak nevezte a kínai járványhelyzetet. A France 2 francia televíziócsatornának nyilatkozva elmondta: bár Franciaországban egyre csökken a koronavírussal fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma, ami Kínában történik, az aggodalomra ad okot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.