Az elmúlt egy hét összesített adatai alapján 12 636 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 2 120 543-ra nőtt a Magyarországon beazonosított fertőzöttek száma. Emellett elhunyt 104 beteg, így a koronavírus-járvány hazai áldozatainak száma 47 680-ra emelkedett – olvasható a koronavirus.gov.hu-n.
Jelenleg 36 163 aktív koronavírus-fertőzött van Magyarországon. 1 700-an szorulnak kórházi kezelésre, közülük 32-en lélegeztetőgépen vannak. Közben viszont 2 036 700 személyt már gyógyultnak nyilvánítottak. Hatósági házi karanténban 774-en vannak.
Ami a vakcinázást illeti, eddig 6 418 580 személyt oltottak be Magyarországon a koronavírus ellen. 6 205 067-en a második, 3 898 061-en a harmadik, 352 741-en pedig a negyedik oltásukat is felvették.
Mérsékelten zajlik a járvány
Magyarországon a járvány jelenleg mérsékelten zajlik, ami egyebek mellett a magas átoltottságnak is köszönhető; az aktív fertőzöttek száma az elmúlt hetekhez viszonyítva tovább csökkent – írja a kormányzati tájékoztató oldal. Hozzátették: a megerősítő oltás felvétele mindenkinek ajánlott, aki 4 hónapnál régebben kapta meg az előző oltását. Az oltás továbbra is kérhető a háziorvostól, házi gyermekorvostól, valamint felvehető a kórházi oltópontokon, ahová péntekenként időpontfoglalással és anélkül is lehet menni.
A megerősítő oltás egyébként az új típusú, omikron elleni Pfizer-vakcinával is felvehető. Az oltóanyag egyadagos, és kizárólag emlékeztető oltásra kapott uniós engedélyt. A megerősítő oltás a pénteki oltási napokon időpontfoglalás nélkül is kérhető.
Változott a protokoll
A kedvező járványadatokra tekintettel szeptember 30-án változott a koronavírus-fertőzöttekre vonatkozó protokoll. A hatósági házi karantén megszűnt, így ilyen adatot már nem közöl a kronavirus.gov.hu. A légúti tünetekkel bíró betegeket és enyhe tüneteket mutató igazolt fertőzötteket ugyanakkor továbbra is arra kérik, hogy a panaszok megszűnéséig otthonukban gyógyuljanak, és csak a legszükségesebb esetben hagyják el azt, ez esetben javasolt a maszkviselés. A súlyos tüneteket (pl. nehézlégzés, légszomj) mutató betegeket továbbra is kórházban ápolják.