Az illetékes szervezet öt szakaszban javasolja a lakosság beoltását a veszélyeztetettség szerint. Tekintettel arra, hogy a december végén, január elején kezdődő oltási kampány első fázisában még csak korlátozott mennyiségű koronavírus -vakcina áll majd rendelkezésre, a testület ajánlása szerint a mintegy 750 ezer, idősotthonban élő franciának és az ott dolgozó 100 ezer embernek kell elsőként megkapnia a vakcinát, mert ők azok, akiknél az egészségi állapotuk vagy a koruk miatt a legvalószínűbb, hogy a betegség súlyosabb formája alakul ki. Ráadásul a COVID-19 következtében elhunyt több mint 52 ezer francia közül 16 ezren idősotthonok lakói voltak.
Így folytatódik a sor
Az ajánlás szerint a második fázisban az idősebb korosztályt kell beoltani az új típusú koronavírus elleni: először a 75 év felettieket, majd a 65 és 74 év közötti generáció tagjait, valamint az egészségügyi dolgozók közül a leginkább veszélyeztetetteket. Ezután következnek az 50 és 64 év közöttiek és a többi egészségügyi dolgozó. A negyedik lépcsőben pedig a járványnak kitett foglalkozásokban dolgozókat (zárt helyen dolgozókat és idegenekkel rendszeresen kapcsolatba kerülőket), a veszélyeztetett és a bizonytalan életkörülmények között élőket (a pszichiátriai betegeket, a hajléktalanokat és az elítélteket) oltanák be a szakemberek, végül pedig a lakosság fennmaradó részét. A kormány - ígéretei szerint - még ezen a héten bejelenti az oltási kampány menetrendjét, és azt, hogy abban milyen szerepet szán a háziorvosoknak és az önkormányzatoknak.
Két probléma is felmerülhet
"Lesznek emberek, akiket majd meg kell győzni" - ismerte el Jean Castex miniszterelnök, aki szerint két probléma merülhet fel a vakcinával kapcsolatban. Az egyik az, hogy az emberek olyan kígyózó sorokban várakoznak majd a beoltásra, mint ahogy az néhány hónapja a tömeges szűrések kezdetén történt. A másik gond pedig az lehet, hogy a lakosság egy része egyáltalán nem akarja magát beoltatni a COVID-19 ellen. Miután a kormány előzetesen leszögezte, hogy nem teszi kötelezővé a koronavírus elleni oltást, a hatóságok feladata lesz a franciák többségét meggyőzni. Az Ifop közvélemény-kutatóintézet vasárnap megjelent reprezentatív felmérése szerint egyébként jelenleg a franciák mindössze 41 százalékának áll szándékában beoltatnia magát.
A fertőzöttek egyötöde adja tovább a koronavírust a közösségben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!