Koronavírus-oltás: kit kell elsőként megvédeni?

A francia egészségügyi hatóságok ajánlása szerint az idősotthonok lakói és dolgozói kaphatják meg elsőként a koronavírus elleni oltást. "Kit kell elsőként megvédeni? A legveszélyeztetettebbeket és azokat, akik velük foglalkoznak" - hangsúlyozta Dominique Le Guludec, az egészségügyi főhatóság (HAS) vezetője.

Az illetékes szervezet öt szakaszban javasolja a lakosság beoltását a veszélyeztetettség szerint. Tekintettel arra, hogy a december végén, január elején kezdődő oltási kampány első fázisában még csak korlátozott mennyiségű koronavírus -vakcina áll majd rendelkezésre, a testület ajánlása szerint a mintegy 750 ezer, idősotthonban élő franciának és az ott dolgozó 100 ezer embernek kell elsőként megkapnia a vakcinát, mert ők azok, akiknél az egészségi állapotuk vagy a koruk miatt a legvalószínűbb, hogy a betegség súlyosabb formája alakul ki. Ráadásul a COVID-19 következtében elhunyt több mint 52 ezer francia közül 16 ezren idősotthonok lakói voltak.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni vakcina, koronavírus védekezés, koronavírus megelőzés
Először a legveszélyeztetettebbeket kell megvédeni. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Így folytatódik a sor

Az ajánlás szerint a második fázisban az idősebb korosztályt kell beoltani az új típusú koronavírus elleni: először a 75 év felettieket, majd a 65 és 74 év közötti generáció tagjait, valamint az egészségügyi dolgozók közül a leginkább veszélyeztetetteket. Ezután következnek az 50 és 64 év közöttiek és a többi egészségügyi dolgozó. A negyedik lépcsőben pedig a járványnak kitett foglalkozásokban dolgozókat (zárt helyen dolgozókat és idegenekkel rendszeresen kapcsolatba kerülőket), a veszélyeztetett és a bizonytalan életkörülmények között élőket (a pszichiátriai betegeket, a hajléktalanokat és az elítélteket) oltanák be a szakemberek, végül pedig a lakosság fennmaradó részét. A kormány - ígéretei szerint - még ezen a héten bejelenti az oltási kampány menetrendjét, és azt, hogy abban milyen szerepet szán a háziorvosoknak és az önkormányzatoknak.

Két probléma is felmerülhet

Mi lehet a legjobb és legolcsóbb megoldás a koronavírus ellen? A válaszért kattintson ide!

"Lesznek emberek, akiket majd meg kell győzni" - ismerte el Jean Castex miniszterelnök, aki szerint két probléma merülhet fel a vakcinával kapcsolatban. Az egyik az, hogy az emberek olyan kígyózó sorokban várakoznak majd a beoltásra, mint ahogy az néhány hónapja a tömeges szűrések kezdetén történt. A másik gond pedig az lehet, hogy a lakosság egy része egyáltalán nem akarja magát beoltatni a COVID-19 ellen. Miután a kormány előzetesen leszögezte, hogy nem teszi kötelezővé a koronavírus elleni oltást, a hatóságok feladata lesz a franciák többségét meggyőzni. Az Ifop közvélemény-kutatóintézet vasárnap megjelent reprezentatív felmérése szerint egyébként jelenleg a franciák mindössze 41 százalékának áll szándékában beoltatnia magát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fertőzöttek egyötöde adja tovább a koronavírust a közösségben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.