Az összesen 127 millió forintból megvalósuló projekt során a kutatóknak UV-C-fény segítségével sikerült olyan módon inaktiválniuk az új koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyagát, hogy magát a vírus szerkezetét nem károsították közben. Ezáltal lehetőség nyílt arra, hogy a fertőzés által az emberi szervezetben kiváltott folyamatokat tanulmányozni tudják – olvasható a PTE portálunkhoz eljuttatott közleményében. Az egyetem égisze alatt működő Virológiai Nemzeti Laboratórium szakemberei mind az eredeti vuhani, mind a delta variáns esetében bizonyították az inaktivációs hatást. A delta variáns esetében pedig állatkísérlet keretében is megvizsgálták az inaktivált vírus biztonságosságát, valamint további felfedezést is tettek.
Az orron keresztül szervezetbe juttatott inaktivált koronavírus ugyanis sejtes immunválaszt váltott ki. Ez egyben bizonyítékul szolgál arra, hogy van potenciál a nazális vakcinák fejlesztésében COVID-19 ellen. Magyarán az oltóanyag nem csupán injekció útján beadva segíthet hatékony védettséget kialakítani. A pécsi kutatók által kifejlesztett eljárás nagy előnye továbbá, hogy a jövőben akár más kórokozók esetében is alkalmazható lesz.
Annak érdekében, hogy a koronavírus-fertőzésre adott immunválaszt pontosan mérni lehessen, a vírust a lehető legtisztábban kellett előállítani. Ezért a kutatók kidolgoztak egy hatékony, gyors és minimális veszteséggel járó vírustisztítási eljárást, amely lehetőséget ad az inaktivált koronavírus széleskörű kutatási felhasználására is. A kidolgozott vírustisztítási megoldást más, állati vírusra is sikeresen tesztelték. „A vizsgálati eredmények hozzájárulhatnak hazánk biológiai védelmi képességeinek fejlesztéséhez a hazai kutatólaboratóriumi képességek növelésével, a meglévő terepi laboratórium diagnosztikai módszereinek bővítésével, biovédelmi kiképzési lehetőségek szélesítésével és egy potenciális platform kialakításával vakcinaalapanyag-fejlesztéshez” – olvasható a közleményben.