Az Európai Unióban elérhető vagy a jövőben elérhetővé váló oltóanyagoknak meg kell felelniük a vonatkozó uniós minőségi és jóváhagyási előírásoknak. Az előírásól azonban a tagországok vészhelyzet esetén, sürgősségi eljárás keretében, ideiglenesen, korlátozott módon eltérhetnek. A koronavírus-járvány okozta krízishelyzet miatt tehát az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélye nélküli termékeket is forgalmazhatnak - magyarázta Mamer.
Az államé a felelősség
Az uniós engedély nélküli oltóanyag forgalomba hozataláért az azt alkalmazó tagállam viseli a felelősséget. Tehát amennyiben egy koronavírus ellen kifejlesztett vakcina felhasználását például a magyar hatóságok engedélyezik, akkor az oltóanyag kizárólag Magyarországon válik forgalmazhatóvá. "Az adott vakcina nem terjeszthető az Európai Unió más országaiban, csak Magyarországon" - fogalmazott az Európai Bizottság vezető szóvivője. A bizottság egyébként inkább azt támogatja, hogy az uniós területén alkalmazott vakcinák forgalomba hozatalát az Európai Gyógyszerügynökség is engedélyezze. Az ügynökség ugyanis alaposan tanulmányozza az oltóanyagok hatékonyságát és biztonságosságát forgalomba hozatal előtt, ez az eljárás pedig nagyon fontos az európai állampolgárok biztonságának szavatolásához.
Gyengülhet a lakossági bizalom?
Az Európai Bizottság azonban már november közepén figyelmeztetett, hogy biztonsági aggályokat vetnek fel és rombolhatják a közbizalmat az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett orosz oltóanyag importjára és esetleges használatára vonatkozó magyar tervek, mivel azt még nem engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A brüsszeli testület szóvivője akkor rámutatott, hogy az engedélyezés hiánya gyengítheti a lakossági bizalmat az oltás iránt. Az európai uniós előírások szerint a Szputnyik V orosz vakcina használatát engedélyeznie kell az EMA-nak, mielőtt a huszonhét tagállam bármelyikében a szer forgalomba kerülhetne - közölte. "Ha a szigorú tudományos ellenőrzés hiányában állampolgáraink elkezdik megkérdőjelezni egy vakcina biztonságát és hatékonyságát, akkor sokkal nehezebb lesz elérni a lakosság szükséges arányú beoltottságát" - emelte ki.
A fertőzöttek egyötöde adja tovább a koronavírust a közösségben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!