A 45. héten elvégzett vizsgálatok alapján elmondható, hogy az országban jelenleg enyhébb, de továbbra is emelkedő tendencia figyelhető meg a szennyvízmintákban kimutatható koronavírus-koncentráció tekintetében - számolt be róla az NNK. Az adatok szerint a legtöbb helyen az átlagosnál nagyobb mennyiségben van jelen a kórokozó, és néhány településen további romlásra lehet számítani.
Két városban kifejezetten rossz a helyzet
A friss adatok szerint a koronavírus koncentrációjának egyértelmű emelkedése figyelhető meg Békéscsabán, Debrecenben, Szombathelyen és Zalaegerszegen. Ugyanez mondható el Budapest agglomerációs településeiről - Tökölről, Biatorbágyról, Szigetszentmiklósról, Budakesziről és Százhalombattáról - is. Békéscsabán és Debrecenben ráadásul különösen nagy mennyiségű kórokozó mutatható ki a mintákból, de Budapesten, Egerben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsen, Salgótarjánban, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen, Tatabányán, Veszprémben és Zalaegerszegen is az átlagosnál magasabb koncentráció látható.
Összefoglalva tehát 2 településen magas, 14 városban és az budapesti agglomerációban emelkedett, 3 helyen pedig mérsékelt mennyiségben van jelen a szennyvízben a koronavírus, a tendencia pedig 7 mintánál emelkedő, míg a többinél stagnáló. Csökkenést és alacsony koncentrációt sehol sem mértek.
Mit tehetünk?
A koronavírus-járvány megfékezése érdekében az NNK azt javasolja, hogy ügyeljünk a legalább 1,5 méteres távolság megtartására, viseljünk maszkot a tömegközlekedési eszközökön, gyakran és alaposan mossunk kezet, illetve éljünk a COVID-19 elleni védőoltás lehetőségével. Akinek pedig tünetei vannak, az ne menjen közösségbe, hanem maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát.
Maga a fertőzés kevésbé veszélyes a 12 éven aluli gyermekekre nézve, ők is ugyanúgy terjeszthetik azonban az új koronavírust, ezért fontos lenne a korosztály oltása - véli Kacskovics Imre immunológus, az ELTE Természettudományi Kar dékánja.