Koronavírus: a 12-15 évesek így reagálnak az oltásra

A Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű oltóanyaga ugyanúgy viselkedik a 12-15 évesek esetében, mint a 16 évesnél idősebb serdülőknél és a felnőtteknél. A mellékhatások is hasonlóak, tehát kijelenthető, hogy ebben a korosztályban is biztonságosan alkalmazható a koronavírus-vakcina.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a 12-15 éves fiatalok számára is ajánlja a BioNTech és a Pfizer által közösen fejlesztett Comirnaty-vakcinát. Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) a szóban forgó oltóanyag vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy minden 12 évesnél idősebb embernél biztonsággal alkalmazható a koronavírus-fertőzés megelőzésére. A kétdózisú vakcina második adagjának beadását az első dózist követő harmadik héten ajánlják.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
A 12-15 évesek körében is biztonságosan alkalmazható a koronavírus-vakcina. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Mi a helyzet a mellékhatásokkal?

A vizsgálat nem mutathatott ki a Pfizer-vakcina esetében új, eddig nem tapasztalt mellékhatásokat a gyermekeknél. A 12-15 évesek körében fellépő mellékhatások hasonlóak a 16 év felettieknél jelentkező panaszokhoz. Ezek közé tartozhat az injekció beadásának helyén érezhető enyhe fájdalom, a fáradtság, a fejfájás, az izom- és ízületi fájdalom, a hidegrázás és a láz. A tünetek általában enyhék, és az oltástól számított néhány napon belül maguktól elmúlnak. Az EMA leszögezte, hogy a COVID-19 elleni vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait.

Így működik a vakcina

Univerzális vakcina jöhet a koronavírusok ellen - kattintson a részletekért!

A BioNTech nevű német vállalat az egyesült államokbeli Pfizerrel együttműködve hírvivő RNS (mRNS)-alapú vakcinát fejlesztett ki az új típusú koronavírus ellen. Az mRNS molekulák segítségével ártalmatlan vírusfehérje-szakaszok termelődnek az emberi szervezetben, így immunválasz alakul ki a későbbi fertőzés megelőzésére vagy leküzdésére. Amikor az ember védőoltást kap, a sejtjei leolvassák a genetikai utasításokat, és a vírus külső felületén elhelyezkedő úgynevezett tüskefehérjék kisebb elemeit állítják elő. Az élő vírus ezeket használja arra, hogy bejusson a test sejtjeibe, szaporodjon és ezáltal betegséget okozzon. A védőoltás után az emberi szervezet immunrendszere idegen anyagként azonosítja ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és fehérvérsejteket termel ellene.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: ezért nagy baj, ha nem vagyunk beoltva - olvassa el a szakértő véleményét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.