A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központjában folyamatosan emelkedik a beérkező koronavírusos betegek száma. A tapasztalatok alapján Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke az ATV Híradójának adott interjújában kijelentette, hogy a súlyos esetek között egyértelműen sokkal nagyobb arányban vannak az oltatlanok. "A felvételre kerülők jelentős része oltatlan, és az oltatlanoknál a tünetek jóval súlyosabban kerülnek előtérbe" - ismertette.
A náthavírusok meglepő hatása
A riportban az is elhangzott, hogy az egyetem kutatói már a járvány kirobbanásakor vizsgálni kezdték, hogyan reagál az új típusú koronavírus más kórokozókra. Úgy tűnik, az úgynevezett T-sejtes védelem valóban működik. Az egyetem virológus professzora, Jakab Ferenc szerint a gyermekek körében azért lehet ritkább az új koronavírus okozta fertőzés, mert ők sokkal gyakrabban találkoznak olyan koronavírusokkal, amelyek náthát okoznak
"Valamilyen keresztimmunitás, egyfajta keresztvédettség alakulhat ki az új koronavírus tekintetében is. A T- sejtes immunválasz tulajdonképpen erről szól: nem csak egy antitestes, hanem egy sejtes védelmet is kifejt a fertőzés" - magyarázta a szakértő.
Az egyetemen is kötelező lehet az oltás
Elhangzott továbbá, hogy az intézmény operatív stábja azt javasolta az egyetem vezetőségének, hogy vezessék be a kötelező védőoltást. Erről Betlehem József, az egyetem rektorhelyettese beszélt. Mint kiderült, amennyiben az egyetem vezetése elfogadja a fenti javaslatot, már a jövő héttől életbe léphet az előírás, amely a COVID-19 elleni védőoltás beadatására kötelezi a dolgozókat.
Ha a gyerekek koronavírus elleni védelme a kérdés, akkor a hazai szakértők szerint egyértelműen a védőoltás beadatása az egyetlen jó válasz. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke például azt üzente a még kételkedő, "kiváró" szülőknek, hogy a vírus nem vár - akkor sem, ha egy gyerekről van szó.