Úgy tűnik, a többszörösére növeli az oltottak COVID-19 elleni védelmét a koronavírus-vakcina harmadik, emlékeztető dózisa. Egy augusztusi adatok alapján készült izraeli tanulmányban több mint egymillió, legalább 60 éves izraeli személy adatait elemezték, akik 2021 márciusa előtt megkapták a védőoltás első két adagját, augusztus elején pedig felvették a harmadik dózist is. Ezen alanyok védettségi szintjét összehasonlították olyanokéval, akiket csak az első két adag vakcinával oltottak be.
12 nap kell a megerősített védelemhez
A kutatás szerint a harmadik, emlékeztető oltás körülbelül 12 nappal a beadása után nyújt teljes védelmet a koronavírus-fertőzéssel szemben. Ez ellent mond a kezdeti eredményekkel, amelyek alapján azt feltételezték, hogy az ismétlő dózis már egy hét után maximális védelmet nyújt a vírus ellen. A vizsgált időszak alatt 4439 fertőzött és köztük 294 súlyos beteg volt azok között, akik nem kaptak emlékeztető oltást, míg a harmadszor is beoltottak körében legalább 12 nappal újraoltásuk után csak 934 fertőzés volt és 29 súlyos eset. A tanulmány szerint a harmadik vakcinát is felvevők csaknem hússzor védettebbek a súlyos betegség ellen, és több mint tízszer védettebbek a fertőzéssel szemben mint azok, akik legalább öt hónappal korábban csak két dózist kaptak.
Új lökés a "megkopott" védelemnek
A tanulmány szerint a harmadik oltás helyreállította az elmúlt hónapokban "megkopott" védelmet, így az ismét a második oltás után mintegy két héttel tapasztalt 95 százalékos, maximális szintre ugrott, még a sokkal fertőzőbb delta vírusváltozattal szemben is. Az egészségügyi minisztérium közleménye szerint még a konzervatívabb elemzéssel is - amely megpróbálta figyelembe venni a két csoport közötti különbségeket - a fertőzések aránya legalább ötször alacsonyabb volt az emlékeztető oltást kapottak körében.
A delta koronavírus-variáns rendkívüli fertőzőképessége miatt idén ősszel erőteljesebb lehet a járvány az átalános iskolákban . Fontos szerepet játszhatnak továbbá a "szuperfertőző" gyerekek is.