Az Ifjúsági Index elnevezésű, reprezentatív felmérésbe 300 főt vontak be, mindannyian 19 és 29 év közöttiek voltak. A válaszok alapján elmondható, hogy a 19-25 éveseknél átlagosan 39 ezer forinttal, a 26-29 évesek körében pedig átlagosan 49 ezer forinttal estek vissza a kiadások az új típusú koronavírus magyarországi megjelenése utáni időszakban. A területi bontás azonban jelentős eltéréseket mutat: a kiadások emelkedését a nyugati országrészben élők 7 százaléka, a keleti régiókban lakó fiatalok 20 százaléka, a fővárosban és környékén lakóknak pedig 25 százaléka jelezte. A nők 25 százaléka, a férfiaknak viszont csak 12 százaléka számolt be arról, hogy a vizsgált időszakban többet költött, mint korábban.
Erre költöttünk többet
Az Ifjúsági Indexből az is kiderült, hogy a megkérdezett fiatalok 30 százalékának élelmiszerekre szánt költései, 27 százalékának egészségügyi kiadásai, 17 százalékának pedig a lakhatással összefüggő költései emelkedtek meg. A felmérést végző bank és biztosító azonban pozitívumként értékelte, hogy a fiatalok 13 százaléka a koronavírus okozta helyzetben sem feledkezett meg a megtakarításairól, és ezen időszak alatt is növelni tudták félretett vagyonukat. Ugyanakkor a válaszadók 33 százaléka jelezte, hogy kevesebbet takarított meg ezekben a hónapokban, mint korábban.
Ezen tudtunk spórolni
A felmérés arra is kitért, hogy a fiatalok az életük mely területein költöttek kevesebbet a vizsgált időszakban. A válaszadók ezzel kapcsolatban úgy nyilatkoztak, hogy elsősorban a szórakozásra, a ruházati és műszaki cikkekre, valamint az utazásra szánt költségeikből vettek vissza. Ez persze érthető, hiszen a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozásoknak ez várható következménye volt.
Ez vár ránk, ha most utazunk Görögországba - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!