Az algoritmus a teszteléseken 98,5 százalékos sikerrel mutatta ki a betegséget olyan emberek körében, akiknek koronavírustesztje pozitív lett. Azonban ennél fontosabb az, hogy azok körében, akiknek a köhögésen kívül semmilyen más tünetük nem volt, 100 százalékos eredményt ért el a mesterséges intelligencián alapuló szűrőprogram, vagyis az összes koronavírus -fertőzöttet felismerte.
Mi nem halljuk a különbséget
Az MIT kutatói mintegy 70 ezer hangmintát gyűjtöttek köhögésekről. Közülük 2500 származott azonosított koronavírus-fertőzöttől. A szakemberek szerint az emberi fül képtelen meghallani a különbséget a tünetmentes koronavírus-fertőzöttek köhögésének hangzásában, pedig van. A fertőzés hatására ugyanis változik a hangadás, még akkor is, ha az adott személy tünetmentes - magyarázta Brian Subirana, az MIT kutatója. A kutatók egyébként applikációvá akarják fejleszteni az algoritmust, ezért engedélyeztetni fogják az illetékes hatóságnál.
Itt lehetne alkalmazni
Az algoritmust a gyakorlatban alkalmazni lehet diákok és dolgozók naponta történő szűréséhez, valamint a közösségek gyors szűréséhez, amennyiben csoportos fertőzés lépne el - olvasható tanulmányukban. Egyébként számos más intézmény, köztük a Cambridge-i Egyetem, a Carnegie Mellon Egyetem és a Novoic brit startup is dolgozik hasonló projekten. A Cambridge-i Egyetem kutatói például júliusban egy hasonló hangteszteléskor 80 százalékos sikert értek el a COVID-19 -es betegek azonosításában a köhögés és a légzés hangzásának vizsgálatakor.
Ezeket a dolgokat vigyük magunkkal a kórházba, ha koronavírussal diagnosztizálnak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!