Koronavírus: a legtöbb magyar visel szájmaszkot

Zavartalanul éljük tovább az életünket, de a fertőzöttség enyhe emelkedésére reagálva jelentősen nagyobb hangsúlyt fektetünk a vírus elleni védekezésre, mint egy hónappal korábban. Az eddig mért legmagasabb, 87 százalékos a szájmaszk viselésének aránya hazánkban - derült az Ipsos friss felméréséből.

Az elmúlt hetekben ismét emelkedett a magyarországi aktív fertőzöttek száma, emellett a szomszédos és más európai országokban már tapasztalható a koronavírus-járvány második hulláma . Valószínűleg ez is hozzájárult ahhoz, hogy soha nem látott mértékben fektetünk hangsúlyt a védőmaszk viselésére.

Mire számíthatunk pár éven belül? Megállítható-e valaha az új típusú koronavírus terjedése? Megold-e bármit a védőoltás? Vagy ezentúl minden évben be kell vezetni a világban egy néhány hónapos karantén-időszakot? Mutatjuk , milyen hosszú távú forgatókönyveket tartanak lehetségesnek a szakértők.

Az Ipsos augusztusi Capibusz kutatása szerint kiemelkedő arányú növekedést mértek a szájmaszkok viselésében áprilishoz, valamint a múlt hónaphoz viszonyítva is. Az egyes társadalmi szegmenseket, régiókat vizsgálva megállapítható, hogy nincs jelentős eltérés a maszkok használatában, a védekezési forma általánosan elterjedt lakhelytől, életkortól vagy akár életviteltől függetlenül. Ezenkívül a válaszokból kiderült, hogy a legtöbben újra ugyanolyan gyakran mosnak kezet, mint a járványhelyzet csúcsán, tavasszal, valamint a többség a másokkal való kézfogást is ismét kerüli.

A felmérésben résztvevők 87 százaléka állította, hogy védőmaszkot hord a fertőzés elkerülésének érdekében. Fotó: Getty Images
A felmérésben résztvevők 87 százaléka állította, hogy hord védőmaszkot. Fotó: Getty Images

A lakosság mobilitása azonban sokat erősödött az áprilisi mélypont óta eltelt hónapokban. Az alanyok fele (52%) jelezte azt, hogy továbbra is kerüli a tömegközlekedést, ami a négy hónappal korábban mérthez képest 12 százalékpont csökkenést jelent. A rendezvényeket pedig már csak 42 százalék kerüli, szemben a tavaszi 63 százalékhoz képest.

A többség itthon nyaral

A belföldi utak irányában mérhető a legnagyobb nyitás, a korábbi 61%-ról 28%-ra csökkent azok aránya, akik átütemeznék az országon belüli útjaikat. A repülőútját 38%-os hányad mondja le vagy halasztja el, ami ugyanakkor szintén javuló értéket jelent a járvány első hónapjaihoz képest. A fokozódó utazási kedv eredményeképp a felnőtt lakosság negyede, közel 1,8 millió fő (és családja) tervez még pihenést a nyár hátralevő részében, döntő többségében belföldi vakáció formájában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az 1.000 felnőttkorú magyar állampolgár megkérdezésével, országos mintán zajló kutatás az Ipsos Omnibusz kutatásának részeként készült július végén. Az eredmények reprezentálják a hazai 18 éven felüli népességet a legfontosabb társadalmi-demográfiai mutatók (így életkor, nem, iskolai végzettség, lakóhely szerinti régió, településtípus) szerint.

Miközben itthon a kutatás szerint szívesen hordunk szájmaszkot, Spanyolországban más a helyzet. Százak tüntettek Madridban a kötelező maszkviselés ellen - számolt be róla az nlc.hu .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.