Budapestet már szeptember közepén felvették, majd fokozatosan egyre több megye került fel a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) kockázati listájára. Egy korábbi, október 22-ei frissítéskor már csak négy megye - Bács-Kiskun, Békés, Fejér és Tolna megye - nem szerepelt rajta. Az újabb, pénteki frissítéssel viszont már Magyarország teljes területe kockázatosnak minősül az új típusú koronavírus terjedésének szempontjából.
Mivel jár ez a besorolás?
A kockázatos besorolás egyebek mellett azzal jár, hogy a külügyminisztérium utazási figyelmeztetést ad ki, amelyben nyomatékosan eltanácsolja a német állampolgárokat attól, hogy nem feltétlenül szükséges esetben felkeressék az adott régiót. Emellett a kockázatos területről Németországba érkezőknek tíz napra házi karanténba kell vonulniuk, és értesíteniük kell a helyi egészségügyi hivatalt. Megérkezés után készített negatív koronavírusteszt esetén az egészségügyi hivatal elrendelheti a karantén feloldását. Egy november 8-án életbe lépő új szabály szerint viszont a koronavírus -szűrést legkorábban csak az ötödik nap elteltével lehet majd elvégeztetni.
Ettől függ a besorolás
A kockázatos besorolásról egyébként az RKI, a szövetségi egészségügyi minisztérium, a külügyminisztérium és a belügyi tárca dönt közösen. A döntést megelőző elemzés első szakaszában azt vizsgálják, hogy hol vannak olyan régiók - nagyobb közigazgatási egységek vagy egész országok -, amelyekben meghaladta az 50-et az utóbbi hét napon regisztrált fertőzöttek százezer lakosra vetített száma, vagy olyan térségek, amelyekben ugyan még nincs a határérték felett a fertőzöttek száma, de egyéb körülmények a fertőzés fokozott kockázatát jelzik. A döntést megelőző mérlegelés második szakaszában pedig a koronavírus-járvány elfojtását célzó helyi erőfeszítéseket elemzik, így vizsgálják egyebek mellett a tesztelési kapacitást és az elvégzett koronavírustesztek számát is.
Egy nap alatt 2,5 millió embert leteszteltek Szlovákiában - az eredményért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!