Több mint 95 százalékban véd meg a Szputnyik V-vel való beoltottság a nehéz lefolyású COVID-19 -től - fogalmazott az orosz egészségügyi miniszter az orosz oltóanyag hivatalos bejegyzésének első évfordulóján. Az első orosz vakcina használatát mára 69 országban engedélyezték, amelyek összlakossága 3,7 milliárd. Az orosz vakcinák forgalmazásáért az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) felel.
Erősítő és úttörő
"A delta variánstól megbetegedettek számának növekedése az Egyesült Államokban és Izraelben azt mutatja, hogy az mRNS-vakcináknak heterogén erősítőre van szükségük az immunválasz megerősítéséhez és meghosszabbításához. A Szputnyik V úttörő ebben a megközelítésben a vizsgálatok kombinációjában, és 83,1 százalékos hatékonyságot mutat a delta ellen. Az RFPI ma azt javasolja, hogy a Pfizer kezdjen vizsgálatokat a Szputnyik Lighttal booster minőségben " - fogalmaz az RFPI a Szputnyik V hivatalos Twitter-oldalán.
Vannak kutatási eredmények a Pfizer vakcinájáról is
Az RFPI preprint (nem lektorált publikáció) formájában közzétett kutatási adatokra hivatkozva azt állította, hogy a Pfizer hatékonysága a deltával szemben 42 százalékos lehet. Az RFPI közleményében arra emlékeztetett, hogy a Szputnyik V volt az első olyan új koronavírus elleni vakcina , amely heterogén erősítést, úgynevezett "vakcinakoktélt" alkalmazott, vagyis védőoltásai két különböző adenovírus-vektort tartalmaztak, ellentétben a többi vakcinával, amelyeknél ugyanazt az injekciót kétszer adják be.
Oltóanyagot az orrba?
Alekszandr Gincburg akadémikus, a vakcinát kifejlesztő Gamaleja Intézet vezetője az Izvesztyija című napilapnak nyilatkozva kijelentette, kész a klinikai tesztelésre a Szputnyik V nazális változata. Elmondta, hogy a szervezetbe az orron át bepermetezhető készítmény voltaképpen az oltóanyag második összetevője.
Több mint egymillióan vannak megfigyelés alatt
Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 170,1 millió, az elmúlt napon pedig 388 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg közel 1,26 millió embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
A mostani járványhullámban "aggasztóan sok" oltatlan várandós nő került kórházba a koronavírus-fertőzés miatt - derült ki az angliai statisztikai adatokból. Az ilyen esetek jelentős részének koraszülés lesz a vége - olvassa el a teljes cikket !