Több okból is hatékony segítség lehet a koronavírus-fertőzés megelőzésében a maszkviselés, ugyanis nemcsak a vírusrészecskék levegőbe jutását akadályozhatja meg, hanem a társadalmi távolságtartás betartására is ösztönözhet minket - írja a Healthline.com .
Tartjuk a távolságot a maszkot viselőktől
A Padovai Egyetem egyik kutatója, Massimo Marchiori csapatával nemrég azt vizsgálta, hogyan viselkednek valójában az emberek, amikor fizikai értelemben távolságot kell(ene) tartaniuk egymástól. Odafigyelnek-e a távolságtartásra és egymásra, és vajon van-e különbség a viselkedésükben, amikor valaki maszkot visel, illetve amikor nem?
A tudósok különleges kiegészítők segítségével végeztek méréseket: úgy indultak sétálni Velencében és környékén, hogy speciális öveket viseltek, amelyekbe adatkártyát, újratölthető akkumulátort, illetve olyan szenzorokat építettek be, amelyek mérték a többi ember távolságát az övek viselőitől.
Az övek összesen több mint 12 000 találkozást mértek más járókelőkkel, és Marchiori professzor szerint az eredmények elég egyértelműek: jól mutatják, hogy amikor az övet viselőkön nem volt maszk, mások nagyon közel mentek hozzájuk - gyakran alig 30 centire haladtak el mellettük -, míg a tartott távolság maszkviselés esetén közel a duplájára nőtt. A szakértők szerint erre az lehet a magyarázat, hogy a maszk látványa elég erős vizuális ingerként működik, és eszünkbe juttatja a távolságtartás fontosságát, illetve azt, hogy tegyünk meg mindent a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében.
A home office-ban ülve is lehet fontos tudományos eredményeket elérni: az otthon ülő biológusok kilenc új rovarfajt fedeztek fel. Erről részletesebben az nlc.hu cikkében olvashatunk.