Koronavírus: a vártnál is hatékonyabb lehet az orosz vakcina

Újabb adatokat hoztak nyilvánosságra az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett, Szputnyik V nevű orosz vakcina hatékonyságával kapcsolatban.

A Szputnyik V nevű vakcina kifejlesztője, a Gamaleja Központ korábbi időközi adatai szerint a koronavírus elleni első orosz vakcina a második adag beadása után egy héttel 91,2 százalékos hatékonyságú. A friss adatok pedig arra utalnak, hogy a második oltás után három héttel már több mint 95 százalékos arányban alakul ki a védettség. Ezt mintegy 19 ezer önkéntes tesztalany adatai alapján közölték - írta meg a Gamaleja Központ sajtóközleménye nyomán az InfoStart .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az egészségügyi dolgozókat már októberben beoltották. Fotó: Getty Images

Nincs súlyos mellékhatása

Az új típus koronavírus ellen kifejlesztett vakcinát egyébként összesen 40 ezer önkéntes bevonásával tesztelik. A klinikai vizsgálat kétszeresen vak, randomizált, placebóval kontrollált kísérlet során zajlik. Az első dózist már legalább 22 ezren megkapták, a második adagot pedig nagyjából 19 ezer önkéntesnek adták be eddig. Beszámolójuk szerint semmilyen súlyos mellékhatást nem tapasztaltak, mindössze kisebb panaszok - láz, fejfájás, gyengeség, fáradékonyság, az oltás helyén pedig fájdalom - jelentkeztek. A központ szerint hosszabb távú mellékhatások felmerülésére nincs esély, ugyanis alaposan kutatott humán adenovírus-vektorokat használnak fel a vakcinához.

39 önkéntes fertőződött meg

Féreghajtóval a COVID-19 ellen? Veszélyre figyelmeztet a Nébih - kattintson!

Eddig 39 megbetegedés adatait hozták nyilvánosságra a kísérlet idején. A COVID-19 -es személyek közül 8-an voltak beoltva, a maradék 31 személy a placebót kapta meg. A kísérleti oltást egyébként háromszor annyi embernek adták be, mint amennyinek a placebót. A következő adatközlés akkor várható, ha a kísérleti alanyok között már 78 esetet regisztráltak. A harmadik klinikai fázis lezárását követően pedig - az ígéretek szerint - a teljes dokumentációt nyilvánosságra fogják hozni.

Mutálódik a koronavírus, de ettől nem terjed gyorsabban - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +26 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd a másutt is erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar, sőt zivatarrendszer is kialakulhat, amely gyengülve haladhat északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti, néhol heves zivatar is valószínű. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 25 és 30 fok között alakul, de a borongósabb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 17, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra