Az Avangarde közvélemény-kutató társaság január 15-e és 17-e között végzett, 3,5 százalékos hibahatárú telefonos felmérése során csupán a megkérdezettek 35 százaléka válaszolta azt, hogy biztosan beoltatná be magát az új típusú koronavírus ellen. További 27 százalékuk még mérlegeli, hogy mit tegyen, 30 százalék pedig biztosan nem fogja beoltatni magát. A fennmaradó 8 százalék nem adott választ a kérdésre.
Nem bíznak az oltás hatékonyságában
Az oltást igénylők alacsony aránya a koronavírus -oltással szembeni bizalmatlanságra vezethető vissza. A megkérdezettek 39 százaléka válaszolta azt, hogy nem bízik a vakcina hatékonyságában, és mintegy 37 százalék volt azoknak az aránya, akik bizalmuknak adtak hangot. A felmérés résztvevőinek elsöprő többsége (79 százalék) nem értene egyet egy újabb teljes karanténnal - azt csupán a válaszadók 17 százaléka tartja helyesnek.
Elindult a kapány második szakasza
Romániában egyébként pénteken indult az oltási kampány második szakasza, amelyben a 65 év fölöttiek, a krónikus betegségben szenvedők, valamint a társadalom számára kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók kaphatják meg a COVID-19 ellen védelmet nyújtó oltást. (Pénteken tulajdonképpen a jogosultak nyilvántartásba vétele kezdődött meg, a beoltásuk csak hétfőtől indult.)
Az azonban nagy elégedetlenséget váltott ki az érintettek körében, hogy a regisztrációs rendszer az első napokban többször is összeomlott. Vannak, akiknek több napi kísérletezés után sem sikerült feliratkozniuk a koronavírus elleni oltásra. Az online feliratkozási felületet működtető Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn elismerte a rendszer akadozását, és arra biztatta az érdekelteket, hogy próbálkozzanak újra.
A szolgálat azt is közölte, hogy az oltási kampány péntek délután indított második szakaszában hétfő délutánig több mint 300 ezer személyt jegyeztek elő. Közülük mintegy 160 ezren 65 év felettiek, 68 ezren 65 év alatti krónikus betegségek, 72 ezren pedig a társadalom számára kulcsfontosságú intézmények alkalmazottai. Az előjegyzések több mint felét maguk az érintettek, kisebb részét a munkáltatók, és még kisebb részét a háziorvosok kezdeményezték.
Koronavírus: tavasszal jöhet a vakcinaútlevél. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!