Romániában rendkívül komoly kihívásokkal küzdenek a járványhelyzet tekintetében: nagyon sok a súlyos beteg és igen magas a napi esetszám is. Az elmúlt napokban Szijjártó Péter folyamatosan egyeztetett Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettessel és Cseke Attila egészségügyi miniszterrel abban a kérdésben, hogy Magyarország miként tudna segítséget nyújtani Romániának ebben a rendkívül nehéz helyzetben.
Így segített eddig Magyarország
Korábban már lélegeztetőgépeket és favipiravir hatóanyagú gyógyszert is küldött Magyarország Romániának. Azonban ennél egy nagyobb kérése is volt a romániai kormánynak, amely arra vonatkozott, hogy Magyarország vegyen át súlyos COVID-19 -betegeket intenzív kezelésre. "A romániai egészségügyi ellátórendszer leterheltsége ugyanis sok esetben már a határon mozog" - mutatott rá Szijjártó.
Átvesznek 50 beteget
Magyarország végül úgy döntött, hogy 50 koronavírusos beteget vesznek át intenzív ellátásra Romániától. A páciensek a szegedi és a debreceni klinikákra kerülnek majd. A romániai egészségügyi minisztérium és a magyar Országos Kórházi Főigazgatóság (OKF) jelenleg is egyeztet a technikai részletekről, egyebek mellett arról is, hogy milyen állapotú betegeket vesznek majd át. Továbbá a kórházi diagnózisok magyar nyelvre történő gyorsfordításának kérdéséről is egyeztetnek, valamint arról, hogy a betegek átszállítása mikor kezdődhet meg - fejtette ki Szijjártó Péter.
A kórházban kezeltek maximum 10 százaléka van beoltva az új koronavírus ellen, lélegeztetőgépre azonban kizárólag oltatlanok kerülnek - közölte egy szerb szakértő. A román ügyvivő egészségügyi miniszter pedig arra figyelmeztetett, hogy előbb-utóbb mindenki védetté válik, ám az oltás sokkal jobb és veszélytelenebb módszer, mint a megfertőződés .