A több mint ötezer fő megkérdezésével idén március 26. és április 5. között lefolytatott online felmérés célja az volt, hogy felfedje, az emberek mennyire voltak hajlandóak a közösségi szempontokra tekintettel átalakítani viselkedési szokásaikat, követni a hatóságok utasításait, illetve mennyire voltak nyitottak a hatóság intézkedéseit kritizáló hangokra - olvasható az egyetem közleményében . Az így kapott eredmények szerint a résztvevők túlnyomó többségére, 96 százalékára a szolidaritás és önzetlen viselkedési hajlandóság volt jellemző.
A közösségorientált viselkedést olyan kérdésekre adott válaszokkal mérték, mint például mennyire lennének hajlandók saját áldozatok vállalására mások egészségének megóvásáért, illetve mennyire viselkednének önzetlen módon bizonyos hétköznapi helyzetekben, így akár élelmiszer-vásárlás alkalmával megosztanák-e mással az elfogyóban lévő termékeket. Összességében a válaszadók jól informáltnak tartották magukat a témában, amit megerősített, hogy hat, koronavírussal kapcsolatos tényre vonatkozó kérdésre 69 százalékuk hibátlanul válaszolt, 23 százalékuk pedig csupán egyetlen hibával.
A hatóságok utasításait nem mindenki fogadta el
A szolidaritás és önzetlenség mellett a hatóságok utasításainak követésére való hajlandóság már jóval kevésbé mutatott egységes képet: a megkérdezettek 44 százaléka válaszolt úgy, hogy eleget tenne a hatóságok által támasztott követelményeknek, míg 43 százalék úgy, hogy nem tenne így. Ezzel egyidejűleg 86 százalék vallotta azt, hogy érdemes odafigyelni azokra is, akik kritizálják a hatóságok intézkedéseit. A hatóságok utasításainak elfogadása és a kritikus hangokra való odafigyelés legnagyobb mértékben azzal függ össze, hogy
- valaki egyetért-e a kormány intézkedéseivel vagy sem,
- az általános politikai orientációjával,
- valamint azzal, hogy mennyire tartja fontosnak egy erős vezető követését és a hagyományos értékek védelmét.
A felmérést készítő kutatók szerint a tudományos eredményekbe vetett hit a jobboldaliak körében csökkenti az engedelmességet és növeli a kritikus hangokra való odafigyelést, míg a baloldaliaknál éppen fordítva hat. Az eredményekből úgy tűnik, hogy a jobboldali emberek inkább elfogadják a hatóságok utasításait még akkor is, ha azokkal nem értenek egyet, míg a baloldali emberek hatóságokkal való együttműködése leginkább úgy váltható ki, ha az intézkedések tudományos érvekkel alátámasztottak, egyetemes emberi értékekre és a másokkal való együttérzésre építenek.
Félelem a fertőzéstől és a járvány pénzügyi hatásaitól
A megkérdezettek több mint fele a koronavírus-járványt saját magára és családjára nézve veszélyesnek gondolja, azonban csak 33 százalék tart attól, hogy ő vagy családtagjai elkapják a betegséget. Annak ellenére, hogy a kitöltők mindössze 38 százaléka gondolja, hogy általánosságban véve súlyos gazdasági következményei lesznek a járványnak, 62 százalék tart tőle, hogy a családjára anyagi terhet ró a járvány.
A kutatás vezetője Kende Anna, az ELTE PPK Szociálpszichológia Tanszék egyetemi docense. A felmérést végző kutatócsoport az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskola és a Szociálpszichológia Tanszék munkatársai: Csaba Sára, Nyúl Boglárka és Engyel Márton.