Koronavírus: az oltás megdöbbentő hatása

A Pfizer és a BioNTech által közös fejlesztésű oltóanyag első dózisa után két héttel már harmadával csökkent a koronavírus terjedése Izraelben az oltottak teljes korosztályában.

A legnagyobb izraeli egészségbiztosító pénztár, a Klalit 200 ezer 60 évesnél idősebb páciens adatainak elemzéséből kimutatta, hogy két héttel az oltás első dózisának beadása után már harmadával kevesebben voltak az idősek az új koronavírus -fertőzöttek között, ráadásul nemcsak az oltottak körében csökkent a megbetegedések száma. A kutatás legfőbb kérdése az volt, hogy vajon csak az oltottak megbetegedését akadályozza-e meg, vagy a vírus továbbadását is lassítja-e.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Izrael, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag, koronavírus védekezés, koronavírus megelőzés, koronavírus fertőzöttek száma, koronavírus terjedés, koronavírus idősek
Nemcsak az oltottak körében csökkent a megbetegedések száma. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Nemcsak a megbetegedést gátolja

Az azonosított fertőzöttek adataiból az derült ki, hogy az oltás 5-12 napig nem hatott ki az általános fertőzési arányokra a megfigyelt 200 ezer 60 évesnél idősebb körében, de a 13. napon már enyhén csökkent, a 14. naptól pedig a harmadával csökkent megfertőződésük az egész korosztályra kivetítve. Ez az első bizonyítéka annak, hogy a Pfizer és a BioNTech koronavírus -vakcinája nemcsak azt gátolja, hogy a beoltott személy megfertőződjön, hanem a kitett személyt abban is akadályozza, hogy átadja a vírust másoknak.

Koronavírus: gyerekek is megkaphatják az oltást? Kattintson a válaszért!

Igaz, ezek az eredmények csak előzetesek, de Ran Balicer professzor, a Klalit kutató részlegének vezetője szerint "nagyon biztatóak". A szakember ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy ezek a megfigyelések nem azt mutatják, hogy az oltás teljes védelmet nyújt a betegséggel szemben, ezért az oltottaknak továbbra is óvatosaknak kell lenniük, arcmaszkot kell viselniük, és be kell tartaniuk a közegészségügyi utasításokat a körülöttük élők védelme érdekében.

A szakértők reményei szerint a következő hetekben bebizonyosodik, hogy az oltás segíti-e a súlyos COVID-19 -es esetek és a kórházi kezelésre szoruló betegek számának csökkentését is. Az oltást a gyógyszergyártó cég utasításai alapján három hét után meg kell ismételni, és csak a vakcina második dózisának beadása után egy héttel ígérik a mintegy 95 százalékos védettséget az oltottak számára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Világelsők az oltás terén

Izrael egyébként világelső a lakosság arányához viszonyítva a koronavírus elleni vakcinázásban. Az ország 2020. december 20-án kezdte meg az egészségügyisek és a különösen veszélyeztetett 60 év fölöttiek beoltását. Eddig a vakcina két dózisa közül az elsőt csaknem 2 millió embernek adták be, és már megkezdték a második dózis beadását is.

Ha lenne elegendő koronavírus elleni vakcina, akkor napi félmillió embert tudnának beoltani itthon - jelentette ki Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.