Az oxfordi kutatók Hollandiában gyűjtött adatokat elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a koronavírus-járvány miatti iskolabezárás súlyos következményekkel járt a diákok műveltségét tekintve. A kutatók azt látták, hogy a magasszintű távoktatás ellenére az alsótagozatos diákok egy tanévben elért átlagos fejlődésük egyötödét veszítették el. Ez egyenlő azzal az idővel, amennyit tantermen kívül töltöttek el. A hatás azonban a hátrányos helyzetű gyerekek körében még súlyosabb volt - mutatták rá.
Ijesztő megállapítások
"Megállapításaink ijesztőek, és valószínűleg tükrözik a nemzetközi állapotokat, hiszen a holland diákok azok között vannak, akik a lehető legjobb távoktatási lehetőségeket élvezik, és ennek ellenére is elvesztették átlagosan várt fejlődésük 20 százalékát az iskolák bezárása miatt" - vélik a tanulmány szerzői (Per Engzell, Arun Frey és Mark Verhagen). Az eredmények alapján a diákok gyakran semmilyen haladást nem értek el otthonról tanulva, és a veszteség különösen azon diákok körében koncentrálódik, akiknek szülei alacsony műveltségűek. Esetükben a veszteség mintegy 50 százalékkal nagyobb a többiekhez viszonyítva.
Erre nem voltak felkészülve az iskolák
A kutatók szerint a technológiai felkészültség valószínűleg nem volt elegendő ahhoz, hogy a koronavírus -járvány iskolákra gyakorolt negatív következményeit csökkentse. A holland iskolák fejlett digitalizálásának, a viszonylag rövid - 8 hetes - első lezárás és a szélessávú hozzáférés magas szintje ellenére a diákok fejlődése látványosan esett. Ez azért is aggasztó, mert számos más ország kevésbé volt felkészült a távoktatás kihívásaira.
Pedagógusok oltása: ilyen volt a 2. kör utolsó napja - nézze meg a képeket!