Ahogyan a világ más pontjain, úgy Magyarországon is egyre gyakoribb a koronavírus (SARS-CoV-2) valamely új mutációjának térhódítása, például a brit variánsé. Ez azonban nemcsak azzal jár, hogy a kórokozó még fertőzőképesebb, és még súlyosabb COVID-19-et okoz, de az általa kiváltott tünetek is megváltoztak az eredeti, "vad" víruséhoz képest. Szinte már mindenki kívülről fújja az unásig ismételt szimptómákat, melyek a megfertőződésre utalnak: láz, száraz köhögés, fáradtság, a szaglás és az ízérzékelés elvesztése. Ideje azonban új tüneteket megjegyeznünk, melyek szintén COVID-19 kialakulását jelezhetik, mint például a kötőhártya-gyulladás vagy a gyomorpanaszok.
A COVID-nyelv
A ZeeNews az American Academy of Oral Medicina-ra (AAOM) hivatkozva arról ír, egyelőre nem túl gyakran, mégis mind több beteg számol be az úgynevezett COVID-nyelv nevű tünetről. Ez az AAOM szerint egy olyan gyulladásos rendellenesség, ami általában a nyelv tetejét és/vagy oldalát érinti. A COVID-nyelv esetében a beteg szájában nem termelődik elegendő nyál, így állandó szájszárazsággal küzd, míg nyelvén fehér foltok és dudorok alakulnak ki.
"A sejtjeink egy része tartalmaz úgynevezett ACE-receptorokat, melyekhez a koronavírus tüskefehérjéje könnyen kapcsolódik, s így bejut a sejtbe, ahol szaporodni kezd és megbetegíti azt. A nyelvünkben nagyon sok ilyen ACE-receptor található, ezért a vírus koncentrációja könnyen megnövekszik ezen a területen" - idézi a cikk dr. Rajeev Fernando, a Stony Brook Southampton Kórház fertőző betegségek osztályának igazgatójának magyarázatát. A szakember szerint a nyelv megfertőződött sejtjei miatt alakulnak ki az úgynevezett COVID-nyelvvel járó duzzanatok, dudorok és egyéb elváltozások.
Ez a szimptóma azonban még nem túl gyakori, ezért gyakran figyelmen kívül hagyják, és ahogyan azt Tim Spector genetikai epidemiológiai szakértő, a King's College professzora megjegyezte, ötből egy COVID-19 beteg a hivatalos tünetek listáján nem szerepelő szimptómákat produkál, mint például a bőrkiütések. Hozzátette, mind több COVID-nyelvet és furcsa szájüregi fekélyeket látnak, így azt tanácsolta mindenkinek, ha bármilyen furcsa tünetet észlel magán, inkább maradjon otthon.
Az AstraZeneca vakcinája után a Johnson & Johnson (Janssen) oltóanyagával kapcsolatban is felmerült, hogy nagyon ritkán, de köze lehet bizonyos típusú vérrögképződés kialakulásához. Használatát ezért több országban is átmenetileg felfüggesztették. További részletekért kattintson korábbi cikkünkre .