Az Egyesült Államok csatlakozik a COVAX nemzetközi vakcinaelosztó kezdeményezéshez - jelentette be Anthony Fauci, a szövetségi kormány koronavírus elleni munkacsoportjának virológusa csütörtökön. Joe Biden új amerikai elnök még csütörtökön aláírja az erre vonatkozó szándéknyilatkozatot - mondta el Fauci a kezdeményezést összehangoló Egészségügyi Világszervezet (WHO) végrehajtó tanácsának ülésén. "A Biden-kormányzat teljes elkötelezettséggel akar dolgozni a globális egészségügyi helyzet javításán" - hangsúlyozta a virológus.
Biden betartotta ígéretét
Fauci egyúttal hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem lép ki az Egészségügyi Világszervezetből. A kilépést Biden elődje, Donald Trump kezdeményezte arra hivatkozva, hogy a WHO rosszul kezelte a világjárványt, és részrehajló magatartást tanúsított Kínával szemben. Trump akkor közölte azt is, hogy felfüggeszti a szervezet finanszírozását. Biden már tavaly nyáron jelezte: ha elnök lesz, Amerika a WHO tagja marad. Fauci megköszönte az Egészségügyi Világszervezet munkáját, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok folyósítani fogja hozzájárulását.
Ennyi oltóanyagot juttatnának a szegényebbeknek
A COVAX célja annak biztosítása, hogy méltányosan osszák el a koronavírus elleni oltóanyagokat a világ országai között, és a szegényebbek is hozzájuthassanak a vakcinához. A platform csütörtökön közölte, hogy 1,8 milliárd adag oltóanyagot készül eljuttatni szegényebb országokba 2021-ben. A vakcinák igénybevételére 92 ország jogosult. A COVAX egyúttal jelezte: reméli, hogy az év második felében ki tudja elégíteni a vagyonosabb államok megrendeléseit is. Ugyanakkor számos bizonytalansági tényező merülhet fel a vakcinák előállítása, szabályozása, finanszírozása, illetve a helyi fogadókészség terén, így számítani lehet esetleges változásokra - tette hozzá.
A világ legalább hatvan országában mutatták ki eddig az új koronavírus Nagy-Britanniában azonosított, a korábbiaknál fertőzőbb változatát - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A részletekért kattintson korábbi cikkünkre.