Koronavírus: nehéz lesz hozzájutni az első vakcinákhoz

Érhető, hogy minden állam azt szeretné, ha a saját polgárai biztonságban lennének, ám ha a mostani pandémia során nem lesz esélyegyenlőség az oltáshoz való hozzáférésben, azaz néhány ország felvásárolja a többi elől a vakcinát, az elnyújthatja a koronavírus-járványt.

Sorra kötnek megállapodásokat, adnak több milliárd dolláros támogatásokat a gazdag országok vakcinafejlesztő cégeknek annak reményében, hogy ezzel majd egy sikeres oltóanyag piacra kerülésekor biztosíthatják elsőségüket, a teljes lakosságuk védelméhez szükséges mennyiséget. Az Infostart témát körüljáró cikke szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az Európai Unió a Pfizer, a BioNTech, az AstraZeneca és a Moderna gyógyszercégekkel szerződött le eddig ebből a célból.

COVID-19, koronavírus, koronavírus-oltás, vakcina
Ha mindenki csak magára gondol, a járvány még nagyon sokáig pusztítani fog a világban. Fotó: Getty Images

A nemzetközi egészségügyi szervezetek azonban máris a vészharangot kongatják, mondván, azzal, ha a gazdag országok felhalmozzák az oltóanyagot - ez az úgynevezett "vakcinanacionalizmus" - komoly károkat okozhatnak az elmaradottabb régiókban, ráadásul durván elnyújthatják a jelenleg a világ minden nemzetét sújtó koronavírus-járványt . Szakértők szerint jövő év végéig mintegy 2 milliárd adag vakcina készülhet el. Ám Sath Berkley, az oltóanyagok fair elosztását szorgalmazó COVAX nevű program egyik vezetője szerint, "ha az Egyesült Államok és az Európai Unió egészét el akarják látni, akkor az 1,7 milliárd dózist jelent és akkor nem marad másoknak... ha 30-40 országnak lesz oltóanyaga, akkor a járvány a fennmaradó 150 államban fog terjedni".

Koronavírus: megvan, mikor kezdődhet a vakcinagyártás Az év végén vagy 2021 elején kezdődhet meg az orosz Vektor kutatóközpont által kifejlesztett koronavírus-vakcina tömeggyártása - jelentette ki Ilnaz Imatgyinov, a novoszibirszki székhelyű Állami Virológiai és Biotechnológiai Vektor Intézet vezetője. A részletekért kattintson korábbi cikkünkre.

Nem szívesen osztozkodnak a nagyok

A vakcinák igazságos elosztását célzó COVAX névre keresztelt, az Egészségügyi Világszervezet és a Járványokra Való Felkészülést Segítő Innováció Koalíciója nevű szervezet védnöksége alatt futó program eddig részsikereket könyvelhetett csak el. Hetvenöt ország ugyan jelezte már csatlakozását, és 90 szegényebb ország is részt vesz a kezdeményezésben (nekik adományokból vesznek majd vakcinát), ám a saját oltóanyagot fejlesztő, vagy máris nagy keretszerződéseket nyélbe ütött országok, például az Egyesült Államok, Kína és Oroszország látványosan elhatárolódnak a programtól. Sőt, a lap idézi a Reuterst, mely egy uniós forrásra hivatkozva azt állította, az Európai Bizottság is azt javasolta a tagállamoknak, ne a programon keresztül vásároljanak oltóanyagot, mert akkor csak a lakosságuk 20 százalékának tudnak biztosítani vakcinát.

A koronavírus hozta össze a testvéreket, akik 50 éve nem látták egymást - ha nincs a világjárvány, talán soha nem találkoznak újra. A megható történetet az nlc.hu oldalán olvashatja el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.