Koronavírus: bajban van a turizmus a szomszédban

Súlyosan érintette a koronavírus-járvány a szlovén turizmust. Az év első hét hónapjában több mint ötven százalékkal csökkent a turisták száma az országban. A júliusi adatok azonban már enyhe javulást mutattak - közölte a szlovén statisztikai hivatal.

Januártól júliusig 1,6 millió turista látogatott Szlovéniába, és összesen 4,6 millió vendégéjszakát töltött az országban. A koronavírus-járvány következtében tehát a turisták száma 54 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 45 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest. A legtöbb turista Németországból érkezett (33 százalék), őket a hollandok és az osztrákok (9-9 százalék), továbbá a csehek (8 százalék), valamint a magyarok (7 százalék) követték. A szlovén turisták száma júliusban az előző év ugyanezen időszakához képest 176 százalékkal nőtt, a külföldi turisták száma pedig 67 százalékkal csökkent.

Koronavírus: milyen kontaktkutatóként dolgozni? A válaszért kattintson ide!

A Szlovén Idegenforgalmi Hivatal szerint a belföldi turisták számának növekedése a kormány programjának köszönhető. A szlovén kabinet ugyanis a harmadik, májusban elfogadott gazdaságélénkítő csomagjában úgynevezett üdülési csekket vezetett be a belföldi turizmus fellendítése érdekében. Ez felnőttenként 200 euró (70 ezer forint), gyerekenként pedig 50 euró (17,4 ezer forint) értékű, amelyet csak belföldi szálláshelyeken lehet felhasználni. Ettől a rendelkezéstől 5 millió vendégéjszakát vár a kormány. Szlovénia egyébként eddig 2722 koronavírusos beteget és 133 áldozatot regisztrált.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus szomszéd, koronavírus járványhelyzet, koronavírus fertőzöttek száma, koronavírus halottak száma, koronavírus turizmus, koronavírus iskolák
Több mint ötven százalékkal csökkent a turisták száma Szlovéniában.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Ősszel szigoríthat Horvátország

Horvátországban ismét meghaladta a kétszázat az újonnan azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. A legtöbb új fertőzöttet továbbra is a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták. A horvátok így már 8530 igazolt esetről és 175 halottról tudnak. A válságstáb azonban egyelőre nem tervez országos szintű korlátozásokat bevezetni, de nem lehet tudni, mit hoz az ősz, ezért nem zárja ki ennek lehetőségét sem - mondta Davor Bozinovic belügyminiszter. Úgy fogalmazott, hogy amíg csak lehetséges, szigorításokat csak regionális szinten hoznak, kizárólag azokon a helyeken, ahol járványgócok alakulnak ki.

Mi lesz az iskolákban?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szlovéniában szeptember 1-jén, Horvátországban pedig szeptember 7-én kezdődik az oktatás. Mindkét országban az általános és középiskolás diákok is visszatérhetnek az iskolákba. A szájmaszk viselése a középiskolákban csak abban az esetben lesz kötelező, ha az intézmények nem tudják biztosítani a kötelező 1,5-2 méteres távolságtartás feltételeit az osztálytermekben. Az általános iskolákban ugyanakkor sem a tanítóknak, sem a gyerekeknek nem kell maszkot hordaniuk. A diákoknak viszont mindvégig az osztálytermekben kell maradniuk, és csak kísérettel mehetnek ki az illemhelyiségbe. A szünetekben is a tanteremben kell tartózkodniuk, így étkezniük is ott kell majd.

Nem lassul Ukrajnában a járvány

Továbbra sem lassul számottevően a koronavírus-fertőzés terjedése Ukrajnában, az elmúlt nap során 1670 új beteget és 36 halálesetet regisztráltak. Így Ukrajnában már a 112 ezret is meghaladta az igazolt megbetegedések száma, emellett pedig 2398-an haltak bele a COVID-19 szövődményeibe. Egyes hírek szerint a kormány november 1-jéig tervezi meghosszabbítani az országos karantént. Emellett a kabinet tervezi, hogy 30 napra beutazási tilalmat rendel el a "vörös zónába" sorolt országokból érkezőkre - az átutazást viszont továbbra is engedélyezik majd.

További számok a szomszédból

Romániában a koronavírus-járvány újabb tetőzését jelzi a napi megbetegedések stagnáló üteme, de egyre növekszik - és ismét meghaladta az ötszázat - az intenzív osztályon ápolt súlyos esetek száma. A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) szerdai jelentése szerint az utóbbi 24 órában újabb 1256 embernél mutatták ki a koronavírust, ami öt százalékkal meghaladja ugyan az utóbbi két hét átlagát, de több mint tíz százalékkal elmarad a két hete feljegyzett negatív rekordtól. A románok eddig mintegy 81650 fertőzöttről és 3421 áldozatról számoltak be. A friss adatok szerint Ausztria 26 ezer koronavírusos esetről és 733 halottról, Szerbia 30820 betegről és 705 elhunytról, Szlovákia pedig 3536 fertőzöttről és 33 halálesetről adott hírt a járvány kezdete óta.

Így segíthet az ózon a koronavírus ellen - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.