Koronavírus: bármely életkorban lehet végzetes

Magyarországon a koronavírus-járvány első hullámában nem volt magas a megbetegedések száma, ezért a fertőzések újbóli fellángolásakor már csökkent a lakosság fegyelmezetlensége a járványügyi előírások betartásával kapcsolatban - véli Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.

Csökken a fegyelem

Magyarország mellett több országban megfigyelhető, hogy ahol először kevesebb veszteséggel néztek szembe, ott a második hullám már nem váltott ki akkora félelmet a lakosságból, így a második hullámban már jóval magasabb megbetegedésszám figyelhető meg - mondta el Merkely Béla a vasarnap.hu-nak interjút adva. A szakember szerint egyértelműen elmondható, hogy a tavaszi járványhoz képest immár jóval kevesebb figyelmet fordítunk az új koronavírussal szembeni védekezésre, illetve arra is, hogy másokat ne fertőzzünk meg. "Bármely életkorban lehet a vírus lefolyása súlyos, adott esetben halálos" - tette hozzá. Bár a fertőzés idősebbek esetében lényegesen nagyobb kockázattal jár, ezzel együtt korosztálytól függetlenül nem lehet előre megmondani, hogy milyen immunológiai reakciókat vált ki egy adott ember szervezetében.

A járvány második hulláma során is ugyanolyan fontos, hogy védekezzünk a koronavírus ellen
A járvány második hulláma során is ugyanolyan fontos, hogy védekezzünk a koronavírus ellen. Fotó: Getty Images

Ne feledkezzünk meg a védekezésről

Milyen kellemetlenségeket okozhat a maszkviselés? Mit lehet tenni ezek ellen? Részletek itt.

Merkely Béla hangsúlyozta, hogy a második hullámban is fontos, hogy betartsuk azokat a már jól ismert járványügyi szabályokat, amelyek révén megfékezhető a járvány. Ilyen például a maszkviselés , a rendszeres kézmosás és kézfertőtlenítés, hiszen csupán ezekkel máris sokat tehetünk a fertőzés terjedésének megakadályozása, de legalább lassítása érdekében. Érdemes mindenkinek rendszeresen, előre megterveznie az előtte álló hetet úgy, hogy az a lehető legkevesebb emberi kontaktussal járjon. Az ünnepek közeledtével a családi összejöveteleket is ennek tükrében át kell gondolni. Általános tanácsként megfogalmazható, hogy a beltéri programokkal szemben inkább helyezzük előtérbe a kültéri találkozásokat, illetve csökkentsük le a közös étkezések számát.

Decemberben engedélyezhetik az oltást

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Védőoltás hiányában a vírussal szembeni nyájimmunitás csak a nagyon magas halálozási aránnyal járó tömeges megfertőződés révén lenne elérhető, éppen ezért a járvány elleni küzdelem leghatékonyabb fegyvere a COVID-19 elleni vakcina . Ennek kifejlesztése azonban nehéz technológiai és orvostechnikai feladat. A kihívásnak világszerte számos gyógyszertártó cég igyekszik megfelelni, így például az egyik legnagyobbnak számító AstraZeneca is.

Merkely Béla szerint reményre adhat okot, hogy az AstraZeneca az októberben történő klinikai vizsgálatok után novemberben már bejelentheti az első sikeres háromfázisú vizsgálatait, és megtörténhet a vakcina egészségügyi hatóságok által történő ellenőrzése. Lényeges szempont azonban, hogy a megfelelő vakcinából mennyit tudnak gyártani, illetve milyen gyorsan jut el a lakossághoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.