Általános érvényű igazságnak számít, hogy csak az a maszk véd megfelelően, amelyet helyesen viselnek. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője, Győrfi Pál ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hogy a maszk valóban megelőzheti a koronavírus-fertőzést , de fontos, hogy jól használjuk.
Tévhit, hogy akadályozza a légzést
A szóvivő elmondása szerint sokan arra panaszkodnak, hogy nem kapnak levegőt, ha a maszk az orrukat is takarja. A szakemberek azonban már bebizonyították, hogy a jól felhelyezett maszk nem akadályozza a levegővételt. Mint ismertette, minden mentőautóban megtalálható egy eszköz, amely a bőrön keresztül képes mérni a vér oxigéntelítettségét, és az elvégzett kísérletük alapján kijelenthető, hogy nem csökken az oxigénszint a maszkviselés miatt. Ez tehát nem lehet többé indok a védőeszköz helytelen használatára és a koronavírus-járvány elleni védekezés szabályainak megszegésére.
Ilyen maszkot inkább ne használjunk
A szakember ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az sem mindegy, milyen maszkot választunk. A szelepes típusok például nem védenek megfelelően, hiszen a résen szabadon áramlik a levegő, így könnyebb továbbadni az új típusú koronavírust - hangsúlyozta Győrfi Pál. A szakértők egyébként egyértelműen a többrétegű, és az archoz megfelelően illeszkedő maszkokat tartják a leghatékonyabbnak.
Nem szolgálták ki maszk nélkül, a pulton állva őrjöngött a nő egy gyorsétteremben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!